Bu yazımızda UDF dosyalarını açabilmek adına uygulayabileceğiniz yöntemden bahsedeceğiz. İşte UDF dosyası açmayla ilgili olarak bilmeniz gerekenler…

Günümüzde .png, .pdf v.b. çok sayıda dosya uzantısı yer almakta olup, her birinin farklı bir görevi ve yeteneği bulunduğunu biliyoruz. Bilgisayarda bu tarz dosya uzantılarının açılabilmesi için onları destekleyen programların yüklü olması gerektiği de açıktır. UDF dosyası da bu bağlamda açılabilmesi için üçüncü taraf program gerektiren bir dosya uzantısıdır.

Ulusal Yargı Ağı Projesi yani UYAP tarafından kullanılan ve ismini sıkça duyduğumuz UDF dosyası, .udf uzantısına sahiptir ve Adalet Bakanlığı veri tabanında yaygın olarak kullanılmaktadır. UDF formatının açılımı Universal Disk Format olup, Türkçe haliyle Evrensel Disk Biçimi anlamına gelir.

Tekrar yazılabilir özelliğe sahip olan medyalarda kullanılabilen UDF biçimi, ISO / IEC standartlarına göre oluşturulmakta ve ülkemizde genelde UYAP ile ilgili işlerde kullanılmaktadır. UDF dosyası bir düzenleme yapılmadığı, gereken uygulamanın bulunmadığı taktirde cihazlarda varsayılan olarak açılamaz. Yine de gereken programlara sahip olarak UDF dosyası açabilmek mümkündür.

UDF dosyasını açmak için en çok kullanıla yöntem UYAP Editörü kullanmaktır. Yine de UDF uzantılı dosyaların açılmasının en meşakkatsiz yolunun Excel ile açmak olduğunu söyleyebiliriz. UDF dosyasının üzerine gelip sağ tık yapıp Birlikte Aç > Excel komutunu verdiğiniz zaman açabilirsiniz. Ancak en sağlıklı yöntemin UDF dosyasını UYAP tarafından geliştirilmiş olan UYAP Editörü ile açmak olduğunu söyleyebiliriz.

Uyap Editörü ile UDF Açmak

İlk olarak Uyap Editörünü güvenli kaynak aracılığıyla bilgisayarınıza indiriniz. Ardından Exe programını kurarak artık .udf uzantılı dosyaları açabilirsiniz. Ancak eğer programı açarken hata ile karşılaştıysanız muhtemelen Java yüklü değildir veya güncel değildir. Bununla ilgili olarak da Java’yı resmi internet sitesinden indirip sorunu çözebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)