Bu yazımızda Uyap Vatandaş Portalı’nın tanımına ve öne çıkan temel fonksiyonlarına değiniyoruz. İşte Uyap vatandaş ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgiler…

Uyap, yargı ve idari birimlerin işini kolaylaştırmakta olup, vatandaş portalı ile de herkesin bu bilgilere erişim sağlamasına imkan tanımaktadır. Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumlara ulaşmak istediğiniz zaman e-Adalet kapsamında Ulusal Yargı Ağı Projesi yani UYAP sistemine başvurabilirsiniz.

UYAP sistemi kendi içerisinde farklı ağlara ayrılmaktadır. Uyap Vatandaş Portalı da bunlardan birdir. Uyap Vatarndaş Portalı, vatandaşların davaları takip edebilmesine imkan tanımaktadır. Bir vatandaşın, Uyap üzerinden dava açabilmesi, açılmış olan davasına dilekçe gönderebilmesi, davasına hangi evrakların dahil edildiğini, son duruşma tarihinin ne olduğunu, genel dosya durumunu öğrenebilmesi için sunulan faydalı bir sistemdir.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nca geliştirilen Uyap Vatandaş Portalı sistemi, merkezde görev yapan yargı birimleri ve idari birimlerin iletişim ve iş sürecini hızlandırmıştı. Bu sisteme giren vatandaşlar, davaları ve işlemlerini de hızla gerçekleştirebilmektedir. Eskiden vatandaşların pek çok işi halledebilmek için adliyeye uğraması gerekiyorken günümüzde harç yatırma, gider avansı yatırma v.b. pek çok iş bile Uyap Vatandaş Portal üzerinden yapılabilmektedir. Uyap Vatandaş Portal sayesinde avukatına yeterince güvenmeyen veya işi çeşitli nedenlerden kendisi takip etmek isteyen vatandaşlar davalarını online olarak takip edebilmekte ve gereken başvurularda bulunabilmektedirler.

Bir vatandaşın Uyap Vatandaş Portalı’nı kullanabilmesi için daha önce herhangi bir dava açmış olmasına gerek yoktur. TC vatandaşı olan herkes Uyap Vatandaş Portalı sistemine giriş yapabilir. Giriş yapabilmek için e-devlet şifresi kullanılabilir. Vatandaşlar bu sistemde yeni bir dava başvurusunda bile bulunabilirler ve belge çıktısı alabilirler. Bu gibi sebeplerle oldukça önemli ve faydalı olan Uyap Vatandaş portalı değerli platformlarımız arasındadır.

(Visited 7 times, 1 visits today)