Kablosuz ağ her ne kadar oldukça pratik olsada sağlık açısından bazı soru işaretleriyle de zaman zaman gündeme geldiği oluyor. Yeni yazımızda kablosuz ağ teknolojisinin sağlık açısından sorun teşkil edip etmeyeceğine yönelik olarak bilgiler paylaşacağız.

Kablosuz ağ teknolojisi günümüzde son derece yaygın bir şekilde kullanılıyor. Wi-Fi ağı sayesinde akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar için tek bir ağ bağlantısını kullanmak mümkün olabiliyor. Her an maruz kaldığımız kablosuz ağ radyasyonunun sağlık açısından riskleri merak ediliyor. Pek çok insan kablosuz ağın çok zararlı olduğunu düşünerek mümkün olduğunda kablolu internet kullanıyor. Ancak aslına bakarsanız 1 dakikalık telefon görüşmesi yaptığınızda bile 7 gün boyunca Wi-Fi ağına maruz kalmaktan daha fazla radyasyon alıyorsunuz.

Radyo frekans maruziyetine bağlı olarak Wi-Fi ağı, radyo frekans radyasyonu yaymakta olup, bu radyasyonun zararlı olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Sağlık Koruma Ajansı tarafından yapılan araştırmalara göre bir kişinin 20 dakika boyunca cep telefonuyla konuşarak aldığı radyasyon miktarı ile bir yıl boyunca Wi-Fi’den maruz kaldığı radyasyon miktarı aynıdır. Dolayısıyla buna göre Wi-Fi ağı nedeniyle maruz kalınan radyasyon miktarının fazla olmadığı söylenebilir. Dünya Sağlık Örgütü de düşük miktarda elektromanyetik alanlara maruz kalmanın sağlık üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşmıştır.

Her şeye rağmen pek çok kişide elektromanyetik aşırı duyarlılık ortaya çıktığı ve Wi-Fi teknolojisinin de elektromanyetik aşırı duyarlılığı ile bağlantısı bulunduğu unutulmamalıdır. Daha önce bununla ilgili olarak Fransa Milli Kütüphanesi personellerinde ve çocuklarda Wi-Fi’ye maruz kalmaktan kaynaklanan bazı şikayetler görüldüğü açıklanmıştır. Elektromanyetik aşırı duyarlılık durumu kişinin elektronik cihazlara maruz kaldığı zaman başının dönmesi, baş ağrısı çekmesi, uykusuzluk hissetmesi ve olağan dışı kalp çarpıntısı yaşaması gibi olaylarla karşılaşmasına neden olabilir.

(Visited 21 times, 1 visits today)