Yeni yazımızda yapay ışık kaynağı ve ışık kirliliğinin meydana getirdiği öne çıkan zararlara değiniyoruz. İşte ışık kirliliğiyle ilgili bilinmesi gerekenler…

Yapay ışık günümüzde dış aydınlatmalarda, evlerde, mağazalarda ve binaların dış cephelerinde v.b. yerlerde kullanılmakta olup, geceleri cadde ve sokakları aydınlatmada ve daha pek çok işte kullanılmaktadır. Özellikle şehirlerde epey yaygın olarak kullanılmakta olup, akşam vakti şehir içerisinde yapay ışığın olmadığı bir alan görmek çok zor bir hale gelmiştir. Bu durum ışık kirliliğine neden olmakta ve çeşitli zararlara sebebiyet vermektedir.

Işıkların çok fazla olması nedeniyle gökyüzü aydınlığının enerjisi emilmektedir İnsanlar gökyüzünün aydınlığını farketmekte zorlanır ve hatta yıldızları bile saymayı unutabilir. Işık kirliliği özellikle hayvanlar için ciddi oranda olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir. Deniz kaplumbağaları buna gösterilebilecek örneklerden biri olup, kaplumbağalar yapay ışığın izinden gidip denizden uzaklaşır ve kendi yurduna dönemeden yolun yarısında  can verir. Çünkü kaplumbağa gereken oksijeni ve suyu denizden alamaz. Bu sadece basit bir örnek olup, örneğin göçmen kuşlar yapay ışık kaynakları yüzünden yönlerini tayin etmekte sıkıntı yaşar ve yuvalarına dönmeleri çok daha zor mümkün olur. Kuşlar yuvalarını ararken kendilerini sürekli olarak uçmak zorunda hissettiklerinden küçük bedenleri bir süre sonra yorgunluğu taşıyamaz ve yuvalarına kavuşamadan can verirler.

Yapay ışıklar gerçek yaşam hücrelerine olumsuz yönde etkide bulunur. Hastalıkların çoğalmasına, radyasyonun artmasına sebebiyet verir. Dünyanın ekolojik etkisinin bozulmasına sebep olan unsurlardan birisidir. Bu nedenle  bazı ülkeler yapay ışığın önüne geçmeye çalışmakta, en azından daha az zararlı olan yapay ışıkları kullanmayı denemektedir. Bu noktada uluslararası çalışmalar da sürmektedir ancak dünya gündemi sürekli olarak savaş ve ekonomik krizler ile meşgul olduğundan henüz başarılı bir sonuç alınamamıştır. Konuya ilişkin görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümünden yazmayı ihmal etmeyin.

(Visited 13 times, 1 visits today)