Bu içeriğimizde akıllı telefonlarda görülen üç önemli arızadan bahsedeceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Akıllı telefonlar günümüzde son derece yaygın olarak kullanılmakta olup, teknoloji geliştikçe akıllı telefonların yetenekleri de gelişiyor. Akıllı telefonlar bazen de kullanıcının canını oldukça sıkabilecek hatalar veriyor ve maddi açıdan önemli zorluklar çıkarabiliyor.

Telefonun fiziksel hasar görmesi

Telefonların arızalanmasına neden olan temel etkenler bulunuyor. Bunlardan en belirgini telefonun düşürülmesi olup, telefon sert bir zemine düştüğü zaman ekranı veya diğer aksamları zarar görebiliyor. Bu gibi durumlarda telefon arıza veriyor ve tamir edilmesi, bu kapsamda fiziksel müdahalede bulunulması gerekiyor.Bazen telefon sert bir zemine değil de suya düşebiliyor veya üzerine su dökülebiliyor. Bu durum da telefon için son derece önemli bir sorun olup, genelde maddi açıdan önemli zorluklar çıkarmakta.

Telefonun suya düşmesi

Cep telefonu suya düştüğü zaman telefonu hemen sudan çıkarıp kapatınız. Ardından telefonun dışını kuru bir bez yordamıyla silip kuruladıktan sonra eğer telefonun bataryası çıkarılabilir ise bataryasını telefondan ayırın ve batarya ıslanmış ise onu da silin. Kurutma konusunda saç kurutma makinesi gibi aletler kullanmayınız çünkü bu araçlar statik elektriğe neden olduğundan mekanik parçalara zarar verebilmektedir. Telefonunuzu kurulayıp temizlemenizin ardından ufak bir poşete koyup pirinç ile dolu bir kabın içerisine hava almayacak şekilde bırakın. Telefonu bir gün kadar sonra çıkarın ve şarja koyun.

Bilinmeyen bir nedenle bozulması

Akıllı telefonun dokunmatiğinin kendi kendine bozulması durumu da sıklıkla görülebilmekte olup, böyle bir durum söz konusuysa ilk olarak telefonunuzun eğer garanti kapsamında ise servise müracaat etmeniz en doğrusu olacaktır. Eğer garanti kapsamında değil ise maalesef ücretli desteğe başvurmanız gerekecektir. Bu da günümüzde dolar kuru hesaba katıldığında kullanıcı için önemli bir masraf demek oluyor. Eğer telefonunuz zaten çok eski ise bu masrafa gerek bile olmayabilir yani yeni bir telefon almanız daha iyi olabilir.

(Visited 25 times, 1 visits today)