Akıllı telefonlar piyasaya sürüldükten sonra insan hayatının adeta bir parçası haline geldi. İşte telefonların insan hayatında neden olduğu değişimler…

Cep telefonları akıllı hale geldikten sonra zaman içerisinde oldukça gelişti ve insanların dışarıya çıktıkları zamanlarda veya evlerinde bol bol vakit geçirdikleri cihazlar haline geldiler. İnsan hayatının adeta bir parçası olan telefonlar, büyük değişimlere sebep oldu.

Telefonların insan hayatına yön verdiği pek çok durum bulunuyor. Örneğin araç süren bir kişi, akıllı telefondaki navigasyon uygulamaları ile gideceği yeri çok daha kolay bir şekilde bulabiliyor. Böylece artık insanların bir adresi nasıl bulacaklarına yönelik yaşadığı endişeler son derece azaldı.

Akıllı telefonlar ucuz alışveriş sitelerine erişim sağlayıp sipariş verebilmek, hava durumunu takip edebilmek, dünyada görülmesi gereken mekanları incelemek gibi işlemler için son derece yaygın olarak kullanılıyor. Aynı zamanda internete hızlı bir şekilde girebilen bu cihazlar sayesinde internet sitelerini takip edebiliyor, sitelerdeki makaleleri okuyabiliyoruz. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında hesap oluşturarak hesabımıza yeni gönderiler ekleyebiliyor, sanal bir sosyal çevre edinebiliyoruz veya mevcut çevremizi sosyal medya üzerinden takip ederek ne yaptıklarına dair fikir sahibi olabiliyoruz.

Akıllı telefonların işlevlerinin doğru ve tam anlamıyla kullanılabilmesi için internet bağlantısı gerekmekte olup, günümüzde hemen hemen herkesin kişisel telefonlarında bol GB paketlerine sahip internet paketleri yer alması sayesinde akıllı telefonların işlevleri başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Günümüzde telefonlar sayesinde e-devlet gibi platformlar bile rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Böylece insanlar resmi kurumlarla olan işlerini bile telefonlar ile kolayca yapabilmekte, hatta hastanelere randevular alabilmektedir. Böylece hastaneye olması gerekenden çok daha erken giderek fiş almak gibi bir sorun kalmamaktadır.

Telefonların hayata bu kadar fazla etki ediyor olması onlara olan bağımlılığı artırmıştır. ABD’de yapılan büyük kapsamlı araştırmaya göre telefon sahibi olan araştırma kapsamındaki kişilerin yarısı telefonları olmadan yapamayacaklarını beyan etmişlerdir.

Akıllı telefonları çok sık kullanmanın insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin de olduğu bilinmektedir. Örneğin telefonu fazla kullanmak uyku düzenine zarar verebilmekte, sırt ve boyun ağrılarına , gözde yorgunluğa ve hatta başparmak sinirlerinde fiziksel rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

(Visited 21 times, 1 visits today)