İnterneti en hızlı kullanan ülkelerin hangileri olduğu belirlendi. Türkiye’nin internet karnesi de böylece ortaya çıktı. İşte habere ilişkin detaylar…

İnternet günümüzde son derece yaygın olarak kullanılmakta. Hemen hemen herkes internetten faydalanmakta olup, interneti daha iyi kullanabilmek de daha hızlı veri bağlantıları ile mümkün oluyor. Peki internet hızı konusunda en iyi olan ülkeler hangileri dersiniz?

Dünyanın farklı ülkelerindeki internet hızlarına yönelik yapılan İnternet Erişilebilirlik Endeksi araştırmasına göre interneti en hızlı olan ülkeler belli oldu. Türkiye’nin internet hızı karnesi de bu bağlamda açıklandı.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre pek de popüler olmayan ufak bir ülke diğer tüm ülkeleri internet hızı konusunda geride bırakmayı başardı. Yapılan araştırma Avusturya ve İsviçre arasındaki küçük ülke Lihtenştayn’ın saniyede 75,7 megabit hız ile dünyanın en hızlı ortalama geniş bant internet hızına sahip ülkesi olduğunu gösterdi. Hemen ikinci sırada ise Danimarka yer alırken, üçüncü sırada ise Atlas Okyanusu ülkesi olan Bermuda yer alıyor.

İnterneti en hızlı ülkeler listesinde en fazla Avrupa ülkeleri dikkat çekerken, ABD ise 13. Sırada kaldı ve bu bağlamda beklenenden daha gerilerde yer aldı. Türkiye ise 26. Sırada yer aldı. Türkiye’de geniş bant ortalama indirme hızının 5.0 mbit/sn olduğu açıklanırken, ortalama aylık internet ücretinin 11.6 dolar olduğunun da altı çizildi. Türkiye geçen yıla nazaran 5 ülkeyi geride bıraktı ve 1 GB internetin fiyattı 1.1 Dolar seviyesinden başlamakta. Genel internet bağlantısı hususunda dünyanın en başarılı ülkesi ise Danimarka oldu. Danimarka böylece iki yıl üst üste dünyanın en başarılı internet bağlantısına sahip ülkesi olarak öne çıktı. ABD ise genel internet bağlantısı hususunda Danimarka’nın hemen arkasında yer aldı.

(Visited 24 times, 1 visits today)