Android işletim sistemli akıllı telefonunuza kısa yoldan nasıl format atabileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte format atma hususundaki detaylar…

Akıllı telefon kategorisinde en çok kullanılan işletim sistemi konumunda olan Android her geçen gün daha çok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Android işletim sisteminde kullanıcılara kolayca forma tatma imkanı sunulmakta olup, telefona format atarken uygulanması gereken en önemli kural olan yedeklemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde akıllı telefonunuzda yer almakta olan tüm verileri kaybedersiniz.

Eğer telefonunuza format atmaya kararlı iseniz verilerinizi mutlaka yedekleyin. Önemli verilerinizi yedekleyerek kaybetmemeyi sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde format atma işlemi sırasında tüm verileriniz kaybedeceğinizden yedekleme işlemini çeşitli metotlardan yararlanarak tamamlayınız. Yedekleme işlemi tamam ise formata geçebiliriz:

Android akıllı telefonunuza format atmak için uygulamanız gereken adımlar şunlardır;

Eğer akıllı telefonunuzu açabiliyor iseniz Ayarlar bölümüne , oradan da Sistem bölümüne girin. Açılan pencerede Sıfırlama seçeneğine dokunun. Ardından Telefonu Sıfırla seçeneğinin üzerine gelerek dokunun. Böylece telefonunuza format atma işlemini çok basit bir şekilde uygulayabiliyorsunuz.

Telefonu açamadığınız durumlarda format için uygulamanız gereken adımlar:

Bazen telefonunuz açılmadığında ve Ayarlar alanına erişemediğinizde kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak buna gerek yok çünkü telefonunuzda çeşitli tuş kombinasyonlarını kullanarak hard reset işlemini uygulayabilirsiniz. Bunun için akıllı telefonunuz kapalı durumda iken Ses Açma ve Güç tuşuna aynı anda basılı tutunuz. Ardından çıkan ekranda Ses Tuşlarını kullanarak yönlenin ve Wipe data/factory reset seçeneğini seçerek Güç tuşu ile onaylayın. Çıkan ekranda bir kez daha işlemi onaylamanızın ardından cihazınıza format atma işlemi başlamış olacaktır. İşlemin gerçekleşmesinden sonra Ses Tuşlarını kullanarak Reboot System Now seçeneğine gelip onaylayınız. Sisteminiz yeniden açıldığı zaman yeni Google hesabınızı ve Wi-Fi ağınızı tanımlayarak kullanabilirsiniz.

(Visited 5 times, 1 visits today)