Bu yazımızda animeler ile ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte animeler hakkında bilmeniz gerekenler…

Görünüş olarak çizgi film gibi gözüken ancak onlardan pek çok yönüyle ayrılan Anime, 1900’lü yıllara kadar dayanmakta olup, Japonya’ya özgü manga çizim sanatıyla ortaya çıkarılan animasyonlardır. 1963 yılında Astro Boy isimli ilk televizyon animesi ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde televizyonlarda daha yaygın bir hale gelen animelerin iki boyutlu ve üç boyutlu yapıları bulunmaktadır.

Anime filmleri, batı kültürünün çizgi filminden ayrılan ögelere sahiptir. Örneğin animeler daha uzun metrajlı ve daha detaylıdır. Bunun yanında animeler her yaştan kimseye hitap etmektedir. Hatta bazı animeler sadece yetişkinlere hitap etmekte ve çocuklara hitap etmemektedir.

Animeler kendi içerisinde pek çok türü barındırır. Bunları sizler için belirtecek olursak;

Anime Türleri

Fantastik ve aynı zamanda doğa üstü olayları birlikte harmanlayan animeler supernatural yani doğa üstü türüne aittir.
Mücadelenin olduğu, kararlılık mesajlarının verildiği temadaki animeler Sports kategorisindedir.

İnsan üstü süper güçler ve aynı zamanda dünyanın yok edilmesi üzerine konulu olan animeler Super Power olarak isimlendirilir. Space animeleri ise adı üzerinde uzay temasını konu edinmekte olup, uzayla ilgili animeler bu kategori dahilinde izlenebilir. Anime türlerinden bir diğeri de Slice of Life olup, her şeyin abartılı olduğu mesajını vermekte olan animelerdir.

Shounen Ai veya Shoujo Ai de aşk konulu içerikleri barındırmakta olan animelerdir. Shounen animeleri ise 10-18 yaş arası erkekleri hedef almaktadır. 10 – 18 yaş arasındaki kızları hedef alan animelere ise Shouja denilir.

Police kategorisindeki anime, gizem ve kovalamaca gibi polisiye içeriklerini konu almaktadır. Parody kategorisi daha çok gönderme yapmak üzerine kuruludur. Psychological ise psikolojik olarak adeta baş ağrıtan olayları ele almaktadır ve en çok tercih edilen anime türlerinden biridir.

(Visited 7 times, 1 visits today)