Bir otomobilde kilometre düşürme işleminin yapılıp yapılmadığı konusunu merak ediyorsanız bu içeriğimizi inceleyerek sorunun yanıtını bulabilirsiniz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde kilometresi düşürülmüş araçlar otomobil alacak kişiler için adeta bir kabustur. Bir araç alacağınız zaman kilometresinin orijinal olup olmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir aracın kilometresinin düşürülmüş olması sadece alıcı değil satıcı için de büyük bir sorundur. Eğer satıcı kilometreyi düşüren kişi değilse bile aracı satarken alıcıya kilometre düşürüldüğüne dair bilgi vermesi gerekir. Aksi taktirde dolandırıcılık suçu kapsamına girmektedir.

Orijinal kilometrenin tespit edilmesi maksadıyla araç beyninden KM sorgulama, Tüvtürk KM sorgulama, SMS ile KM sorgulama gibi yöntemler kullanılmaktadır. Şimdi o yöntemlere sizler için  tek tek değineceğiz;

Araç beyninden KM sorgulamak

Orijinal kilometreyi tespit etmek için kullanılabilecek en iyi yöntemdir çünkü gösterge paneli üzerinde KM oynansa bile araç beyni özelinde bir müdahale söz konusu değildir. Araç beyninden km sorgulamak için en kalıcı yöntem enjeksiyon beyni olup, lastikler döndükçe enjeksiyon beynine tur sayısını aktarmakta ve bu veriler diğer sensörlerle birleştirilip aracın enjeksiyon beynine KM cinsinden kaydedilmektedir. Herhangi bir servise veya ekspertiz merkezine giderek aracın mevcut gerçek kilometresi öğrenilebilir.

SMS ile KM Sorgulama

SMS ile kilometre sorgulamak için aracın plakasını veya şasi numarasını 5664’e kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. Ancak bunun için 19,90 TL ücret kesileceğini unutmayınız. SMS göndermenizin ardından geçmiş tüm KM kayıtları size bir kısa mesaj olarak gelecektir. Ancak bu kayıtların 2013 yılı öncesini kapsamadığını belirtelim. Yani aracınız daha eskiyse tam sağlıklı bir yöntem değil.

Tüvtürk ile KM Sorgulama

Tüvtürk kullanarak KM sorgulama yapmak için ilk olarak Tüvtürk internet sitesini görüntüleyiniz. Ardından ekranda yer alan KM Sorgula sekmesine tıklayınız ve sayfayı aşağıya indirip Araç Muayene Sorgulama kısmına geliniz. Plaka ve muayene rapor numarasını yazınız ve güvenlik kodunu da girerek Sorgula komutunu veriniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)