Oyun konsollarından Xbox Series S ve Xbox Series X için yeni zamlar uygulandı. Zamların nedeni ise TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi oldu.

Son haftalarda Türk lirası Dolar karşısında eriyor. Özellikle son birkaç gündür Türk Lirası , Dolar karşısında ciddi oranda değer kaybediyor. 1 Dolar şu an 11 TL etmekte olup, bu rakam belli aralıklarla ufak değişiklikler gösteriyor olsada genel olarak Türk Lirasının değer kaybetmesi durumu söz konusu.

Zamlar Gecikmedi

Türk Lirasının , Dolar karşısında giderek daha fazla değer kaybetmesi teknolojik ürünleri çok fazla etkiliyor. En çok etkilenen ürünlerin başında ise oyun konsolları geliyor. Microsoft tarafından çıkarılan Xbox Series serisi kapsamındaki oyun konsolları için bu kapsamda yeni zamlar uygulandı ve konsolların fiyatlarında gözle görülür bir artış meydana geldi. Artık konsol almak daha da zorlaştı.

Xbox Series X fiyatı 9.500 TL oldu

Uygulanan yeni zamlarla beraber Xbox Series X’in yeni fiyatı 9.499,00 TL’ye yükseldi. Son günlerde 7.500 TL seviyesinden satılan konsolda bu bağlamda 2.000 TL kadar bariz bir zam meydana geldi.

Xbox Series S 5.599,00 TL’ye çıktı

Zamlardan nasibini alan bir diğer konsol Xbox Series S oldu. Xbox Series X modeline nazaran daha mütevazi özelliklere sahip olan oyun konsolu 3.500 TL seviyesinden satılmaktayken uygulanan yeni zamlarla beraber fiyatı 5.599 TL’ye yükseldi. Uygulanan yeni zamlarla beraber oyun konsolu satın almak daha da zorlaştı ve ilerleyen günlerde Türk Lirasının değer kaybını sürdürmesi bekleniyor.

Yurt dışı fiyatları ne kadar?

Xbox Series S konsolu yurt dışında 300 Dolar fiyat etiketine sahipken Xbox Series X konsolu ise 500 Dolar seviyesinden satılıyor. Ülkemizde ise kur ve vergilendirmelerden dolayı ederlerinden çok daha yüksek fiyatlardan satılıyorlar.

(Visited 40 times, 1 visits today)