Bu içeriğimizde Big Data teriminin ne olduğuna değinecek, big datayla ilgili olarak genel bilgiler vereceğiz.

Big data, çok fazla veri anlamına gelen bir terimdir. Veri üretimi özellikle internetin yaygın hale gelmesiyle birlikte çok büyük miktarlara ulaşmıştır. 2003 yılına kadar yalnızca 5 eksabayt veri üretilirken, 2003’ten 2012’ye kadar ki süreçte 2.7 zettabayt veri üretimi yapılmıştır.

Big data, geleneksel veri tabanları kullanılarak korunması mümkün olmayan, hızlı, sayısız ve geniş kapsamlı dijital veri setlerini ifade eder. İnternette dolaşmakta olan dijital bilgiler, çeşitli mülkiyet bilgileri , kimlik bilgileri gibi pek çok veriyi içerebilmektedirler.

Günümüzde veri üreten cihazların sayısı ve türleri büyük bir hızla artmakta olup, bunlara evdeki bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve daha pek çok cihaz örnek gösterilebilir. Hatta sağlıkla ilgili verileri izleyen akıllı saat gibi cihazlar da buna dahildir. Verileri üretip işleyen elektronik cihazlar günümüzde “Nesnelerin İnterneti” terimini doğurmuştur.

Büyük verilerin herkes tarafından kullanılabilecek şekilde yorumlanması mümkün olabilmektedir. Büyük verilerin toplanması, saklanması, yeri geldiğinde birbirine bağlanması da gerekebilir. Şirketler ve çeşitli kuruluşlar, veri karmaşası içerisinde kendileriyle ilgili şeyleri elde edebilmek için mevcut verilerin büyük bölümünü filtrelemekte olup, büyük miktardaki bilgiyi işleyip depolayarak analizlerde bulunabilen büyük ve maliyetli süper bilgisayarlardan yararlanabilmektedirler. Aynı zamanda yazılımlar daha kullanıcı dostu hale getirilerek verilerin daha iyi analiz edilmesi mümkün olmaktadır.

Günümüzde şirketler veriler için bulut bilişim hizmetlerinden yararlanır ve  böylece tüm verileri işlemek için bilgisayarlar satın almak durumunda kalmazlar. Sunucu çiftlikleri olarak da isimlendirilmekte olan veri merkezleri, birden fazla sunucu üzerinde işlemek üzere veri yığınlarının dağıtılmasına imkan tanır. Büyük veriler yaygın olarak bilgiyi en uygun maliyetli dağıtım yollarını bularak verimliliği ve uygulamaları geliştirmek için kullanılmaktadırlar. Yani büyük verilerin insanlara  sadece bir şeyler satma gibi bir amacı bulunmamakta olup, bunun yanında kamu hizmeti, trafik modelleri ve pek çok istatistikin analizi için de yararlanılabilmektedir.

(Visited 23 times, 1 visits today)