Kişisel bilgisayarınızı daha güvenli bir hale getirebilmek adına uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler yer alıyor. Bu yazımızda bilgisayarı daha güvenli hale getirmek için uygulayabileceğiniz adımlardan bahsettik. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Bilgisayarınıza başkaları tarafından erişim sağlanmasını engellemek veya bilgisayarınıza virüs bulaşmasını engellemek istiyorsanız bunun için bilgisayarınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ve uygulamanız gereken bazı eylemler bulunmaktadır. Bunlardan başlıcalarına sizler için değinecek olursak;

Bilgisayarınızı korumak için yapmanız gereken ilk iş bir oturum açma şifresi koymaktır. Bilgisayarınızı halka açı yerlerde veya iş yerinde kullanıyorsanız ve başına zaman zaman diğer insanlar da oturuyor ise oturumunuza mutlaka şifre koymanızı öneriyoruz. Bilgisayarınıza ulaşan kişinin kişisel bilgilerinize ulaşmasını önleyen, sizin oturumunuzdan işlem yapılmasını önleyen şifre oluşturma metodu, tıpkı akıllı telefonlardaki parola şifresi oluşturmaya benzemektedir. Bununla ilgili de bir yazı yazmıştık. Bu bağlantımıza tıklayarak bilgisayarda şifre oluşturmayla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bilgisayarınızda yer alan uygulamaları güncel tutmak da cihazınızın güvenli kalması açısından önem arz etmekte olan hususlardan biridir. Yazılım güncellemelerini mutlaka uygulamanızı öneririz. Öte yandan mutlaka bir antivirüs yazılımına sahip olmanız gerekiyor. Üstelik bu antivirüs yazılımının gereken güveni kazanmış , popüler bir program olması önemlidir. Virüs tanımlamaları konusunda başarılı olan, yeniliklere açık olan iddialı virüs programlarını tercih edin. Virüs programı sayesinde sisteminizdeki virüs oluşumlarını engelleyebilir, sisteme erişmiş olan virüsleri de temizleyebilirsiniz. Bu arada tüm işletim sistemlerde dahili bir güvenlik duvarı da bulunmakta olup, onu da aktif etmenizi öneriyoruz.

Eğer bilgisayarınız yeterince güvenli değilse, sahip olduğunuz kişisel verileri bilgisayara da yedeklemek yerine iyi korunan bir bulut depolama hizmetini kullanmak daha iyi bir fikir olabilir. Bunun yanında kişisel verilerinizin bulunduğu klasörlere şifreler ekleyerek de koruma altına alabilirsiniz. Klasörlerinizi şifrelemeniz sayesinde kötü niyetli kişilere karşı verilerinizi biraz daha korunaklı hale getirmiş olursunuz.

(Visited 3 times, 1 visits today)