Windows veya MacOS kullanıyor iseniz cihazınızda mevcut oturum şifresini değiştirebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli metotlar bulunmaktadır. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde hemen hemen her bilgisayarda açılışta bir açılış şifresi bulunuyor. Eklenen parola sayesinde kullanıcılar cihazlarında güvenliği sağlayabiliyor. Örneğin aynı iş yerinde bulunan bir başka iş arkadaşı tarafından bilgisayarına erişim sağlanabilmesinin önüne geçebiliyorlar ve böylece kişisel verileri güvende kalmış oluyor.

Windows ve MacOS cihazları günümüzde bilgisayar kategorisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İki cihazda da yeni şifre ekleme özelliği bulunduğu gibi aynı zamanda mevcut oturum şifresini değiştirme fonksiyonu da bulunmaktadır. Biz bu yazımızda Windows ve MacOS cihazlarında mevcut oturum şifresini değiştirmeye değineceğiz.

Windows’ta mevcut oturum şifresini değiştirme adımları:

İlk etapta Windows Ayarlar bölümüne giriniz. Sonrasında Hesaplar sekmesini görüntüleyiniz. Akabinde Oturum Açma Seçenekleri’ni genişletiniz. Seçmiş olduğunuz oturum açma yoluna tıklayınız ve Değiştir butonuna tıklayarak yeni şifrenizi belirleyeceğiniz alana geliniz. İlgili alanda dilediğiniz şifreyi yazabilirsiniz ancak bizim size önerimiz yeni şifrenizde mutlaka noktalama işaretlerinin, büyük küçük harfin ve rakamların bulunmasıdır.

Windows’ta mevcut oturum şifresini değiştirmek için oturum açma ekranında yer alan Parolayı Sıfırla yazılı linkin üzerine de tıklayabilirsiniz. İlgili linke tıklayarak güvenlik sorusunu yanıtlamanızla birlikte yeni şifrenizi de belirleyebilirsiniz.

MacOS’ta mevcut oturum şifresini değiştirme yöntemi:

İlk olarak Apple logosunun üzerine tıklayınız. Ardından Sistem Tercihleri sayfasını görüntüleyiniz ve Kullanıcılar sayfasını açarak oradan da Gruplar sayfasına geçiş yapınız. Akabinde Parolayı Değiştir butonuna tıklayınız. Yeni parola ve ipucu da belirlemenizin ardından işleminiz tamamlanacaktır.

Alterantif yöntem olarak da ; Parola alanı yanında yer alan soru işareti butonuna tıklayınız. Apple kimliğini kullanıp Sıfırla seçeneğine tıklayınız. Apple hesap bilgilerinizle giriş yaparak parolanızı sıfırlayınız. Yeni bir şifre belirleyerek şifre değiştirme yöntemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

(Visited 8 times, 1 visits today)