Bu içeriğimizde bilgisayarların neden ısındığına, fazla sıcaklık durumu olması halinde neler yapılması gerektiğine değineceğiz.

Bilgisayarların ısınması eğer tehlikeli bir boyutta değilse normaldir. Normal ısı seviyeleri bilgisayarın doğru bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Bilgisayar aşırı güç gerektiren işlemler yaptığı zaman doğal olarak daha çok ısınacaktır. Örneğin internet kullanırken bilgisayarın harcadığı çaba ile oyun oynarken harcadığı çaba aynı değildir. Dolayısıyla oyun esnasında sistem tam yükte çalışacağından bilgisayar doğal olarak daha çok ısınacaktır.

İşlemci ve grafik kartı yüksek sıcaklıklarda çalıştığından bilgisayarın genelinde de ısı artışı söz konusu olacaktır. Bu durum havalandırma imkanı daha az olan dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak görülürken, kasa içerisinde olmasına rağmen havalandırması yeterli olmadığı için de donanımlar çok ısınabilir. Bilgisayar donanımlarının çok ısındığını sıcaklık ölçmeye yarayan programlardan veya bilgisayarın çok ses çıkarmasından anlayabilirsiniz.

Bilgisayarda uzun süre oturanların en çok şikayet ettiği konulardan biri sıcaklık olup, sıcaklık laptopun veya bilgisayarın aniden kapanmasına , hatta daha kötü durumlarda donanımların bozulmasına neden olabilir. Bir donanımın yanması anakartın da yanmasıyla sonuçlanabilir ve sonuç olarak kullanıcıya büyük bir masraf ve uğraşması gereken büyük bir problem çıkar. Peki ısınma sorununu nasıl giderebiliriz?

Isınma problemini giderebilmek için kullanılması gereken yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi bilgisayar kasasının fan akışının doğru bir şekilde kurulmasıdır. Fanların konumu , kaç adet fan olduğu, düzgün çalışıp çalışmadıkları önem arz etmektedir. Aynı zamanda fanların sessiz çalışması da önemli olup, aksi taktirde birden fazla fan oldukça fazla ses çıkaracaktır.
Bazen ısınma sorunu bilgisayarın fazla tozlanmasından dolayı meydana gelir. Bilgisayar donanımlarının tozunu doğru bir şekilde almak, fanları dikkatlice temizlemek ısınma sorununun azalmasını sağlayabilir. Bilgisayar temizliğinin belirli zaman aralıklarıyla gerçekleştirilmesi gerekir. Böylece bilgisayarın serinliği muhafaza edilebilir.

(Visited 26 times, 1 visits today)