Önde gelen otomotiv devlerinden BMWde hava akışmetre arızası otomobil sürücülerinin rahatsız olduğu arızalardan biridir ve yeni yazımızda konuyla ilgili ne yapabileceğinize değiniyoruz.

Özellikle E30 , E90 gibi kasalarda hava akışmetre arızasını oldukça sık görebiliyoruz. Bu hata maf sensöründen kaynaklanmakta olup, hava akışmetre arızası alan bir otomobil arıza lambasını yakmasının akabinde bu hatanın bazı emarelerini hissettirmeye başlayacaktır. Aracınızın üzerindeki farklılıkları gözlemleyerek arıza büyümeden müdahale etmeniz isabetli olacaktır.

Benzinli motor normal sıcaklıklar söz konusu olduğunda 14/1 oranında hava-yakıt karışımı olarak çalışmaktadır. 14’ü havayı, 1 birim ise yakıtı temsil etmektedir. Maf sensörü eğer arızalı hale gelirse bu karışım oranı ayarlanamaz ve motorda çalışma esnasında rölantide dalgalanma ve çekişte düşme meydana gelir. Maf sensörü oranı ayarlayamadığından yakıtı fazla çekerek sürekli zengin karışımda kalabilir ve bu yüzden motor ihtiyacı olandan fazla yakıt tüketir. Bu durumun motora bir zararı olmaz ancak artan yakıt sarfiyatı size zarar verir. Aynı zamanda ilk marşta ihtiyaca yönelik karışım gerekeceğinden karışım temin edilemeyeceğinden motor çalışmayabilir.

Soketin çıkarılması

Hava akış metresinin iptali sık uygulanan bir yöntemdir çünkü tamiri mümkün olmamaktadır. İptal edilmesi için hava akış metresine bağlı olan soketin yerinden çıkarılmasıdır. Böylece parça devre dışı kalarak tamamen kullanımdan kaldırılır. Bu işlem yapılmadan önce balata spreyi kullanılarak hava akışmetrenin içinin temizlenmesi gerekir. Yine sonuç alınamaz ise bağlantı soketini sökmek dışında yapacağınız bir uygulama bulunmamaktadır. Eğer bağlantı soketini çıkardığınızda otomobilde bir değişiklik yok ise zor kısmı geride bıraktığınız anlamına gelir. Ancak mevcut yakıt değerlerinizin de artık 10’da 1 oranında yükseleceğini belirtmemiz gerekiyor. Eğer bu durum sizin için fazla sorun oluşturmuyor ise soketi çıkarmanız sizin için basit ve etkili bir yöntem olacaktır. Konuya dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)