Bu içeriğimizde çocukların kodlama öğrenmesinin neden önemli olduğu hususuna değinmekteyiz. İşte detaylar…

Günümüzde internet oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocukların teknolojik cihazlara olan yoğun ilgisi bilinmekte olup, çocukları teknolojiden uzak tutmak yerine onları doğru bir şekilde yönlendirmek daha çok yarar sağlamaktadır.

Günümüzde bir kişinin kendi internet sitesini veya bir uygulamasını oluşturması açık kaynak kodları sayesinde oldukça kolay ve hızlı bir hale geldi. Sürekli olarak gelişen teknoloji çocukları da etkilemekte olup, çocukların kodlama öğrenmeye eğilimli olması onlara ileride bir iş mikanı bile sağlayabilir. Ancak günümüzde hala pek çok ebeveyn çocuğunun kodlama öğrenmesini yeteri kadar önemsemez.

Programlamayı erken yaşta öğrenen çocuklar ileride daha rahat bir şekilde iş bulabilmektedir. Makinelerle iletişim kurabilme yeteneği çocuklara kazandırılabilecek büyük bir güç olup, kodlamayı öğrenen ve hayatında bu hususta çalışmalar yapan genç bir bireyin başarılı olma ihtimali çok yükselmektedir. Programlama öğrenmek ve bu alanda başarılı olmak çocukların diğer öğrenme alanlarında da algılarının açık olup başarılı olmalarını sağlayabilir.

Kodlama yapabilmek daha iyi düşünme yeteneğinin artmasını sağlar. Çocuğun beyninin karmaşık şeyleri erken yaşlarda hızlı bir şekilde öğrenebilmesi, döngüler, sıralama gibi temel kodlama konularına erken yaşta aşina olması onların ilerleyen süreçlerde problemlerin daha hızlı çözüme ulaştırılması bakımından etkili olmalarını sağlayacaktır.

Günümüzde internet büyük bir nimet olup, teknoloji dünyasında kodlama bilgisine sahip olmak iş bulma ihtimalini arttırmaktadır. Özellikle genç nüfusun çok yüksek olup çok fazla işsiz gencin olduğu bir ülkede kodlama bilmek gibi yeteneklere sahip olmak işe girmek konusunda katkıda bulunacak ve kişilerin kariyer yapması adına bir fırsat sunacaktır. Kodlama bilmek en başta özgüven kazanabilmek açısından günümüz teknoloji çağında oldukça mühimdir. Bu gibi nedenlerle velilere çocuklarını teknolojiden uzak tutmak yerine teknoloji alanında yeteneklerini sergileyebilecekleri faydalı işlere yönlendirmelerini öneriyoruz.

(Visited 25 times, 1 visits today)