Yeni yazımızda dijitalleşmenin öne çıkan bazı zararlarına değinmekteyiz. İşte dijitalleşmeye ilişkin detaylar…

Teknoloji yoğun bir şekilde gelişmeye devam etmekte olup dijitalleşme de hızla yaygınlaşıyor. Teknolojinin büyük yararlarının olduğu biliniyor ancak toplumlar için her zaman faydalı olmadığı da bir gerçek. Teknolojik gelişmelerin etkisi insanlık için her zaman olumlu olmuyor.

Dijitalleşmenin, teknolojinin neden olduğu en büyük sorunlardan birisi insanların tembelliğe itilmesidir. İnsan vücudunda kullanılmayan uzuvlar tembelleşip zamanla işlevini yitirmektedir ve beynin kapasitesinin de giderek körelmesi durumu söz konusudur.

Günümüzde insanlar gerek hesap makineleri, gerekse akıllı telefonlardaki uygulamalar aracılığıyla istedikleri verilere ve bilgilere çok kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyor. Örneğin günümüzde insanlar çok kolay hesaplamaları yapmak için bile hesap makinelerini kullanıyor. Bu durum insanların kendilerini geliştirmemesine, sürekli olarak hazırı tüketmesine neden oluyor.

Dijitalleşmenin artması yayıncılık alanına da büyük etkide bulundu. Örneğin makaleler artık bilgisayar ile çok hızlı bir şekilde yazılabiliyor. Eskiden ise yeni bir makale hazırlamak zor şartlarda söz konusu oluyordu. Şimdi makale kaynaklarına erişmek de çok daha kolay iken eskiden bunun için ciddi fiziksel araştırmalar yapılması da gerekiyordu. Dijitalleşmenin çok artması içerik sayısının fevkalade artmasını sağladı ancak hızlı tüketimi de arttırdı. Günümüzde yazılan kaliteli makaleler bile kısa süre sonra unutulup yenileri ilgi odağı oluyor.

Günümüzde dijitalleşmenin en büyük etkilerinden biri de hobiler hususunda oldu. Gerek sosyal medya kullanımı gerekse video oyunları nedeniyle insanlar gün içerisinde boş kaldıkları zaman bu içeriklere başvuruyor. Dijital dünyanın sunduğu oyunlar ve internet ortamı insanlara cazip geliyor ve insanlar vakitlerini ekranlarda geçiriyor ve bu durum üretkenliklerinin zarar görmesine, kendilerini geliştirememelerine neden oluyor. Dijitalleşmenin çok artması, insanların giderek daha çok birbirine benzemesine hatta toplumsal kültürlerin yok olmasına, asimile olmasına da neden olabiliyor.

(Visited 35 times, 1 visits today)