Yeni bir dolandırıcı eylemi ortaya çıktı. Dolandırıcıların Amazon’un maillerini taklit ederek kurban aradığı tespit edildi. İşte konuya ilişkin detaylar…

E-ticaret ve online alışverişlerin artmasıyla beraber dolandırıcılık yöntemleri de söz konusu oluyor. Özellikle mail dolandırıcılığına sıklıkla rastlıyoruz. Gelen bilgiler bu sefer de dolandırıcıların Amazon maillerini taklit ederek tehlike saçtığı yönünde. Amazon günümüzde en çok kullanılan internet alışveriş platformlarından biri olup, özellikle Black Friday olarak bilinen meşhur indirim günlerinin de yaklaşmasıyla beraber Amazon’un mail adresini taklit eden yeni dolandırıcılıklar ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalara göre dolandırıcılar Amazon’un sipariş bildirim mailini taklit edip, hedef almış oldukları kurbanın sahte müşteri hizmetleri numarasını aramasını, kredi kartı bilgilerini de böylece ifşa etmesini sağlamakta. Söz konusu numarayı kurban ilk aradığında kimse açmıyor ancak birkaç saat sonra geri arama gerçekleştiriliyor. Dolandırıcılar yaptıkları geri aramada kişiden kerdi kartı numarası, VCC gibi bilgileri istiyor.

Dolandırıcılar maillerinde gerçek Amazon web sitesine yönlendiren yasal bağlantılara da yer vererek böylece kullanıcıların mevcut e-posta güvenlik filtresini aşabiliyor. Bazı dolandırıcılar ise kimlik bilgilerini kullanabilmek için sahte açılış sayfaları inşa ediyor. Dolandırıcıların elde ettikleri telefon numarası dahil tüm bilgileri kullanmaya çalıştıkları biliniyor. Yapılacak olan siber saldırılardan korunabilmek adına kullanıcının çok dikkatli olması gerekiyor. Bir mail ilk etapta kurumsal firmadan gelmiş gibi görünebilir fakat hemen aldanmamak , maili iyice incelemek ve ondan sonra işlem yapmak gerekir.

İlk olarak gereksiz kutusuna düşen postalardan mutlaka şüphelenin ve beklediğiniz önemli bir mail değil ise spam kutusuna düşen mailleri direkt olarak açmayın. Maillerin içerisinde bulunan dosyaları direkt olarak bilgisayarınıza indirmeyin veya verilen linkte tıklamayın. Maili gönderen adresi tespit edip, gerçekten de firmaya ait olup olmadığını anlamak için firmanın internet sitesinde yer alan iletişim bilgilerine bakın.

(Visited 42 times, 1 visits today)