Bu yıl 1 Ocak tarihinden itibaren hayatımıza girmiş olan elektrikte kademeli tarife sistemine ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Ülkemizde kademeli elektrik tarifesine 1 Ocak gün geçilmişti ancak son günlerde unutulmaya başlanan, daha doğrusu fazla gündeme gelmeyen bir sistem oldu. Kademeli elektrik tarifesi, günlük 7 kWh’a kadarki kullanımların düşük fiyatlı tarifeden, bunu aşan kullanımların ise yüksek tarifeden faturalandırıldığı bir sistem olarak öne çıkmaktadır.

Uygulanan kademeli sistemde her kullanıcı önce düşük tarifeden yararlanmak ve sonra üst tarifeye geçmektedir. 210 kWh üzerinde bir tüketim olduğu zaman faturanın tamamı yüksek tarifeden hesaplanmıyor. Buna dair bilgiler bulunuyor olsada limit günlük ortalama 7 kWh olarak uygulanıyor. Kullanılan gün sayısı ile günlük ortalama tüketim verilerine bakılıyor. Mesela tüketim 10 kWh ise 7 kWh tüketimi düşük fiyattan fiyatlandırılırken 3 kWh tüketim yüksek fiyatta hesaplanmaktadır.

2022 yılıyla beraber tek zamanlı tarife kullanmakta olan kullanıcılar kademeli tarifeye geçiş yapmıştı. Bu tarifeyi kullanmak zorunlu da değil. Örneğin günün 3 ayrı saat diliminde 4 farklı fiyat tarifesi uygulanan çok zamanlı tarifeyi de kullanabiliyorsunuz. Çok zamanlı tarifeye geçiş için elektrik dağıtım şirketlerine talep oluşturulması gerektiğini de belirtelim. Eğer akşamları daha çok elektrik tüketiyor iseniz çok zamanlı tarife maddi açıdan daha avantajlı olmaktadır.

Kademeli elektrik faturası düzenlemesi özellikle 2021 yılının son aylarında artan elektrik fiyatlarından sonra indirim maksadıyla sunulan bir değişiklik olarak algılandı. Günümüzde ise enflasyonun yüksek olmasından dolayı elektrik faturaları sistemindeki düzenlemeler değişkenlik de gösterebiliyor ve yeni iyileştirmeler uygulanabiliyor. Örneğin yüksek fatura şikayetleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarı 7 kilovata çıkarılmış, 150 kilovat olan sınır da 210 kilovata yükseltilmişti. Konuya ilişkin görüşlerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)