İnternet hızınızı tespit edebilmek için uygulamanız gereken yöntemden bahsedeceğiz. İşte internet hızı hakkında bilinmesi gerekenler…

Hızlı internet teknolojisi artık vazgeçilmez haline geldi. Hemen hemen herkes gerek akıllı telefonlarından gerekse diğer cihazlardan yaygın olarak internet kullanıyor. Peki gerçekten de kaliteli bir internet hizmeti alıyor musunuz?

İnternet hızı son derece önemli bir kavram olup, günümüzde pek çok kişi kullandığı internet paketinin teknik özelliklerini bilmemektedir. İnternet hızınız almanız gerekenden daha yavaş olabilir. Bununla ilgili olarak test yapmanız gerekir. Günümüzde internet hız testini çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebileceğiniz internet siteleri bulunmakta olup speedtest.net bunlar arasında en popüler olanıdır.

Hız testine başlamadan önce dikkat !

Hız testine girişmeden önce internet bağlantınızın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını test edin ve internet bağlantısını o an kimsenin kullanmadığını emin olun çünkü internetin o an başkası tarafından kullanılıyor olması internet hız testinin yanlış sonuçlar vermesine neden olabilir.

İnternet hızını tespit edebilmek için speedtest.net internet sitesine girin. Ardından GO yazısının üzerine tıklayın. Bir süre internet hızınızın ölçümünün tamamlanmasını bekleyin. Ardından internet site hızınız Download , Upload ve MS olarak çıkacaktır.  Bu sonuçlar yaklaşık 30 saniye içinde çıkan. Download ve Upload hızları ne kadar yüksek ise o kadar iyi anlamına gelmektedir ancak MS tam tersidir. MS ne kadar düşük olursa o kadar iyi kabul edilmektedir.

Download, internet bağlantınızın indirme hızı anlamına gelmektedir. Upload ise yükleme hızınızdır. Kullanıcının bu doğrultuda internet paketinde sunulan kapasitenin kullanılıp kullanılmadığını irdelemesi gerekir. Bazı durumlarda kişi alt yapısının yetersiz olması nedeniyle bağlı bulunduğu internet paketinin hızından tam anlamıyla yararlanamaz. Bu gibi durumlarda sırf daha iyi diye yararlanamadığınız bir internet paketine fazla para vermeyin.

(Visited 94 times, 1 visits today)