Yeni yazımızda iPhone cihazlarında görülebilmekte olan “iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın” hatası ile ilgili olarak bilgiler verecek, hatanın giderilmesi için uygulanabilecek olan yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzün önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, iPhone cihazlarına özel olarak pek çok fonksiyon sunmakta. Ancak bazen bu fonksiyonları kullanırken çeşitli hatalarla da karşılaşılabilmekte. Örneğin “iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın” hatası da bunlardan biri ve söz konusu hatayı giderebilmek için bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Sorunun çözüm yöntemleri :

“iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın” probleminin temel nedenlerinden biri etkinleştirme sunucusunun o an için kullanılmamasıyla ilgidir. Sistem Durumuyla ilgili olarak iOS ayarını etkinleştirme yazısı turuncu veya kırmızı olarak yanıyorsa Apple’dan kaynaklı bir sorun yaşadığınız anlamına gelebilir. Yeşil yanmasına rağmen böyle bir sorun devam ediyor ise diğer bazı çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

iCloud ile iPhone’un Sıfırlanması

Öncelikle bu yöntemi uygulamadan önce uygulayacağınız yöntemin telefonunuzdaki verileri sıfırlayacağını, önce bu unsura dikkat etmenizi, gereken yedekleri almanızı öneririz. İlk olarak bilgisayarınızdan veya farklı bir cihaz aracılığıyla icloud.com adresine giriniz. Ardından Apple kimliğinizi girerek oturum açınız. Açılan ekranda iPhone’u Bul bölümüne giriniz. iPhone konumunun gözüktüğü bir ekran çıkacak olup, sol üst köşede bulunan iPhone’u Sil butonuna tıklayınız. Bu işlem telefonunuzu fabrika ayarına döndürecektir.

Kurtarma yöntemi

Bu yöntemi uygulamak için bir Lightning kablosu ve bilgisayar gerekiyor. Eğer Windows kullanmakta iseniz Microsoft Store üzerinden iTunes programını indiriniz. Mac kullanıyorsanız da Finder’i açınız. Sonrasında kablonun bir ucunu bilgisayarın USB girişine, diğer ucunu ise telefona takınız ve kullanmış olduğunuz iPhone modeline göre kurtarma moduna alınız. iPhone 8 veya sonraki model söz konusu ise ses açma düğmesine kısaca basınız. Ardından ses kısma düğmesine kısaca basınız. Sonrasında kurtarma modu ekranı gelene kadar basılı tutunuz.

Eğer 7. Nesil iPhone cihazı söz konusu ise Üst (veya yan) düğmeyle sesi kıs düğmesini aynı anda basılı tutunuz. Sonrasında kurtarma modu gelene kadar her iki düğmeye basılı tutmaya devam ediniz. Sonrasında Geri Yükle butonuna tıklayarak iTunes’in en son iOS sürümünü indirmesini bekleyin. Bilgisayar verileri silmeden yazılımı yeniden yüklemeyi deneyecek olup, telefonun yazılımı bilgisayar tarafından indirilirken bir süre bekleyiniz. Bittikten sonra yeniden kurtarma moduna lamanız gerekmekte olup, geri yükleme işlemi iTunes tarafından tamamlanacak ve iPhone’unuzu açtıktan sonra Apple kimliğiniz ile oturum açarak kullanmayı sürdürebileceksiniz.

(Visited 25 times, 1 visits today)