Akıllı telefonunuzun çok ısınıp ısınmadığını test edebilirsiniz. Yeni içeriğimizde telefonun sıcaklığını ölçebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Akıllı telefonlar günümüzde son derece yaygın bir kullanım alanına sahip olup, çoğu insanın akıllı telefonu bulunuyor. Telefonların sıcak havalarda daha da yüksek sıcaklıklarda çalıştığı biliniyor. Ülkemizde de durum bu olup, özellikle son derece sıcak olan şu günlerde telefonun sıcaklığını ölçebilmek için uygulanabilecek olan bazı yöntemler bulunuyor.

Telefonun sıcaklığını ölçme yöntemi:

Akıllı telefonunuzun sıcaklığını ölçebilmek için fiziksel olarak kontrol sağlayabilirsiniz. Bunun için elektronik ısı ölçümü yapan cihazlardan yararlanabilirsiniz. Eğer yazılımsal olarak bir çözüm yöntemi arıyor iseniz cihazınızın dahili sensörlerinden yararlanabileceğinizi ifade edebiliriz. Bazı akıllı telefon üreticileri, üretmiş oldukları ürünün içerisine işlemci çekirdeklerinin ısısını bile gösterebilen yazılım yerleştirilebiliyor. Eğer bu hizmet bulunmuyorsa bile CPU-Z ve bunun gibi yazılımları indirip açarak telefonunuzda yer almakta olan işlemci ve batarya ısılarını tespit edebilir ve kontrol altına almak adına hamle yapabilirsiniz.

Akıllı telefonların yapıları itibariyle en zorlu işlemleri yapmakta oldukları sıralarda dahi 50 derecenin üstüne çıkmaması gerekiyor. Güçlü bir cihazın sıcak çalışması normal olabilir ancak hem güçlü teknolojiye sahip olan hem de ısı kontrolü konusunda iddialı olan cihazlarda 45 derecenin üzerine çıkan sıcaklık durumlarında mutlaka önlem alınması gerekiyor. Akıllı telefonların özellikle sıcak havalarda normalde olduğundan çok daha yüksek ısılı bir şekilde çalışmakta olduğu biliniyor. Bunun yanında telefonların güneş altında bırakılması batarya sağlığı açısından risk teşkil ediyor ve hatta çeşitli batarya patlama durumları bile yaşanabiliyor. Özellikle sıcak ortamlarda telefonu şarja takarak kullanmamaya gayret göstermenizi, telefonunuzu şarj ettiğiniz sırada başka bir işle ilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve destek taleplerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

(Visited 9 times, 1 visits today)