Bu yazımızda bilgisayar işlemcilerinde bulunmakta olan L1, L2, L3 önbelleklerinin ne olduğuna, ne işe yaradığına ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler…

Günümüzde işlemcilerde bulunan önbelleğin birden fazla seviyesi bulunmaktadır. İşlemcinin daha iyi performans sunmasını sağlayan önbelleklerin hiyerarşik bir yapısı bulunmakta olup, bu bağlamda L1, L2 ve L3 önbellekler ele alınması gereken bir konudur.

Önbellek sayesinde işlemciye gelen veriler daha hızlı bir şekilde işlenebilmektedir. Önbellekte yer alan veriler işlemin daha hızlı gerçekleşmesine imkan tanımaktadır. Önbelleklerin asıl görevi cihazlarda yer alan verilerin daha hızlı yüklenmesine imkan sağlaması olup gerektiği taktirde verilere hızlı erişim sağlar ve veri transferi esnasında dahili hafızada yer almakta olan veriler işlemci hızına yetişemeyeceğinden veri dolaşımında meydana gelebilecek yavaşlamanın önüne geçmeye imkan tanır.

L1 , L2 ve L3 ön bellek terimlerini tek tek değerlendirecek olursak;

L1 önbellekler; Seviye 1 olarak da bilinen önbellek olup, cihazda yer alan en hızlı hafıza konumunda bulunmaktadır. İşlemcinin en fazla ihtiyaç duyduğu bellek L1’dir. İşlem esnasında ilk sırada yerini alır. L1 bellek türünün hafızası diğer belleklere nazaran en küçük bellek türü olup 256 Kb’a kadar hafızası mevcuttur. Çok güçlü işlemcilerde ise MB üzerinde yükselen hafızalar yer alıyor.

L2 önbellekler; L1 önbelleklere nazaran daha yavaştır fakat hafızası daha büyüktür, daha çok veriyi saklayabilmektedir. L2 önbellekler, L1 önbelleğin ardından tutulması, işlenmesi gereken verileri bulundurmaktadır.

L3 Önbellekler; Diğer iki önbelleğe nazaran daha büyük ancak daha yavaştır. Hafıza boyutu 4 MB ile 50 MB arasında değişmektedir. L2 önbellekler diğer çekirdeklerle tamamen paylaşılmakta olup , okuma işlem süresi 30 saatin üzerine çıkabilmektedir.

Konuyla ilgili olarak görüşlerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 12 times, 1 visits today)