Mikroişlemcilerin ne olduğuna, bilgisayar sistemlerindeki görevine değiniyoruz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Bilgisayarlardaki görevleri yürütmeye yarayan mikroçip olan mikroişlemci, genelde merkezi işlem birimi, mantık yongası veya sadece işlemci olarak isimlendirilmektedir.

Baskılı devre kartı tasarım yazılımı bulunan bir bilgisayarda tasarlanabilen mikroişlemciler, basit ve karmaşık görevleri yerine getirebilmek maksadıyla tasarlanan kritik bilgisayar bileşenleri olarak öne çıkan ve transistörü tutan entegre devrelere sahiptirler.

Mikroişlemciler 1970’li yılların ortalarından beri mikrobilgisayarların doğuşunu mümkün kılan ögelerdir. Mikroişlemcilerden önce elektrik ana işlem birimleri yalnızca birkaç transistöre eşdeğer büyük, ayrık anahtarlama aygıtları kullanılarak yapılmakta idi. 1970’li yılların ortalarında tüm devrelerin doğuşunun gerçekleşmesiyle birlikte cihazlarda ana işlem birimi olarak hizmet ediyor.

CPU fonksiyonlarının tek bir yarı iletken devrede birleştirilmesini sağlayan programlanabilir sayısal elektronik bileşenler olan mikroişlemciler, ana işlem birimindeki kelime boyutunun 4 bite inmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu sayede ana işlem biriminin mantıksal devrelerine dair transistörler tek bir parçaya sığmıştır.

Mikroişlemci fikrinin gerçekleşmesi adına çeşitli projeler söz konusu oldu. Söz konusu projelere örnek olarak Intel’in 4004’ü, Texas Instruments’ın TMS 1000’i ve Garrett AiResearch’ün Central Air Data Computer’ı örnek gösterilebilmektedir. Intel’in çipi olan 4 bit 4004’ün piyasaya sürülme tarihi 15 Kasım 1971’dir. Geliştiricisinin ise Federicco Faggi olduğu bilinmektedir. Texas Instruments (TI) ise 4-bit TMS 1000’i üretmiştir ve önceden programlanmış haldeki gömülü uygulamalara yönelmiştir.

Intel’in 4004’ünden sonra 1972 yılında dünyanın ilk 8 bit mikroişlemcisi 8008 üretilmiştir. Motorola 6800 ise Ağustos 1974 yılında piyasaya sürülmüştür. Bir başka mikroişlemci Signetics 2650 olup, yenilikçi ve güçlü komut kümesi mimarisiyle öne çıkmakta idi ancak kısa bir ilgi gördü. Western Design Center Inc. (WDC) tarafından 1982’de CMOS 65C02’nin tanıtımı gerçekleştirildi. Söz konusu tasarım Apple Iıc ve kişisel bilgisayarların , tüketim aygıtlarının çekirdeğini oluşturdu.

(Visited 9 times, 1 visits today)