Microsoft’un sanal mağazası olan Microsoft Store üzerinde kullanıcıların tepkisini çekebilecek bir karara imza atıldı. Alınan kararla beraber adeta kurunun yanında yaş da yandı.

Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle Microsoft Store üzerinde hediye ile ürün satın alınması durumunun kaldırıldığına yönelik olarak gelişmeler var. Microsoft aldığı yeni bir kararla Microsoft Store üzerinde hediye ile ürün satın alınmasını engellemiş durumda.

Microsoft aldığı kararın nedenini açıklamadı ancak alınan kararın nedeni oldukça ortada. Türk lirasının değer kaybetmesi nedeniyle yurt dışından hediye olarak Türkiye mağazasından ürün alanlar oluyor ve bunları yurt dışında büyük karlar elde ederek satıyorlar. Microsoft Mağazası ülkeler ve para birimine özel fiyatlandırma seçeneği sunuyor. Bu da Türkiye gibi parası değerli olmayan ülkelerde avantaj olarak öne çıkıyor çünkü bir oyunu örneğin Euro karşılığından satın almak yerine daha uygun fiyatlardan almanız mümkün oluyor. Ancak bu durumu istismar eden yabancılar da var ve bu yüzden Türkiye’de Microsoft Store üzerinde hediye ürün alma durumu resmen yasaklandı.

Yurt dışındaki kullanıcıların ucuza oyun alıp satması durumu çok ciddi karları da beraberinde getiriyor. Örneğin yurt dışında 10 Euro fiyat etiketiyle satılan bir oyunun Türkiye’de normal şartlarda en az 200 TL seviyesinden satılması gerekirken Microsoft Store’un uyguladığı politika sayesinde daha uygun fiyatlardan satılıyor. Örneğin Steam’de şu an kuru 10 TL olarak sabitledi ve bu sayede Steam üzerinde de ucuza oyun alınabiliyor. Ancak bunlardan fırsatçılık elde eden yabancılar bulunuyor ve bir ürünü Türkiye mağazasından alıp ardından kendi ülkelerinde satarak büyük bir kazanç elde ediyorlar. Alınan kararın bu hususa engel olacağı su götürmez bir gerçek ancak adeta kurunun yanında yaşın da yanması söz konusu çünkü sonuç olarak artık ülkemizde kullanıcılar Microsoft Store üzerinden hediye olarak bir ürün satın alamıyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)