Yeni yazımızda nanoteknolojinin çevresel açıdan avantajlarıyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya dair detaylar..

Bir metreden dahi bir milyar kat kadar daha küçük yapıda nano ölçekte çalışan bilim ve teknolojik icatlarla ilgili geniş bir terim olan nanometrelerde bir nanometre yaklaşık üç atom uzunluğuna sahiptir.

Nanoteknoloji günümüzde tarımda, tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Tedavi maksadıyla insan vücudunun belirli bölgelerine ilaç verebilmek için nano boyutlu parçacıklar kullanılmaktadır. Nano ölçekte olan farklı fiziksel özellikler ise daha büyük çevre için potansiyel sonuçların karışımıyla en çok üretim yapılan teknolojik alan olarak öne çıkar.

Naneteknolojinin Avantajları

Nanoteknolojinin çevresel anlamda bazı avantajları bulunmaktadır: Avantajlarından en önemlilerinden biri su kalitesine çözüm sağlama potansiyeline sahip olmasıdır. Dünya üzerindeki temiz su miktarını artırmak adına kullanılabilir. Bunun yanında hava kalitesini iyileştirmek için de kullanılabilir. Küçük ve tehlikeli parçacıkların havadan uzaklaştırılmasını sağlamak için kullanılabilmektedir. Bunun yanında hammadde, enerji ve su tasarrufu sağlamak için ve sera gazlarını, tehlikeli atıkları azaltmak için kullanılabilmektedir. Çevrenin korunmasında bu bağlamda başlıca etkileri bulunmaktadır ve çevre mühendisliği şirketlerinin nanoteknolojiye önem vermekte olduğu da bilinmektedir .

Pil geri dönüşümünü ekonomik olarak çekici hale getirebilen nanoteknoloji, enerjinin geri kazanımı konusunda da fayda sağlayabilmektedir. Pillerin çevreyi kirletebilen şekilde atıldığı zaman doğa için bir tehdit olduğu bilindiğinden kullanılmış lityum iyon pillerden elde edilen kullanılmış katot parçacıkları geri dönüştürülmesi ve yeniden üretilmesi, kullanılmış Zn-MnO 2 pil alkalin pillerden saf çinko oksit nanoparçacıklarının kurtarılması öne çıkan faydalar arasındadır.

Petrol sızıntıları sorunu çözebilmek adına da nanoteknoloji imkanları oldukça önemlidir. Petrol sızıntısının temizlenebilmesi için nanoteknolojinin uygulanmasından yararlanılabilir. Konuya ilişkin yorumlarınızı aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)