Akıllı telefon üreticilerinden Oppo’nun 240 Watt hızlı şarj desteğine sahip adaptör geliştirdiği tespit edildi. İşte 240 Watt hızlı şarj rekoruna ilişkin detaylar…

Günümüzde akıllı telefonlarda şarj desteği oldukça önemli olan hususlardan birisi çünkü bataryalar giderek büyüyor ve daha güçlü bataryaları daha hızlı şarj edebilmek önem arz ediyor. Özellikle kısıtlı bir sürede en verimli şarj performansını elde edebilmek için kullanıcıların dikkat ettiği bazı unsurlar bulunmakta olup, bunlardan birinin de hızlı şarj değeri olduğu biliniyor. Batarya ne kadar fazla watt ile hızlı şarj dolumu yapabiliyor ise telefonun şarj edilme süresi de o kadar hızlanmış oluyor.

Daha hızlı şarj dolumu için büyük çalışmalar yaptığı bilinen Oppo, Android akıllı telefon alanında son derece popüler markalardan biri haline geldi ve günümüzde Android bir telefon almak isteyen kişiler muhakkak Oppo ürünlerine de bir göz atıyor. Oppo, akıllı telefonlarda hızlı şarj desteği üzerine yoğun çalışmalar yapıyor ve gelen bilgilere göre gözünü 240 Watt hızlı şarj desteğine çevirmiş durumda. Böylece bir telefonun 0’dan %100 seviyesine sadece 15 dakika içerisinde gelebilmesi amaçlanıyor. Oppo tarafından açıklanan verilere göre 4500 mAh büyüklüğündeki bir pili 240 W hoparlör sadece 9 dakika içerisinde tamamen doldurabilmekte. Bu sürelerin laboratuvar koşullarında sağlandığının altı çizilmekte yani gerçek hayatta bu sürenin biraz daha uzun olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Mevcut telefonlarda çift hücreli piller teorik olarak 300 Watt’a kadar destek sunabilmekte ancak USB Type-C standartının bu gücü maksimum 240 Watt ile sınırlı tuttuğunu, Oppo’nun da bu sınıra ulaşmak isteyerek hamlelerde bulunduğu ve adaptör geliştirdiği rapor ediliyor. Yine de bazı ülkelerde 240 Watt hızlı şarj desteğini kullanmanın kanuni sınırlamalar nedeniyle mümkün olmayacağını belirtmek gerekiyor.

(Visited 3 times, 1 visits today)