Bu yazımızda sahte bilim konusunda bilinmesi gereken unsurlara değiniyor, sahte bilimle ilgili bilgilere yer veriyoruz.

Sahte bilim, kendini gerçekmiş gibi göstermektedir ve genelde modern bilime savaş açar. Bilimin cevap veremediği sorulara ilişkin cevap veriyor gibi uygulanmakta olan bir yöntem olup, insanların duygularını sömürüp, kendi çıkarlarına göre uyguladıkları bir yöntem olarak öne çıkar. Yani sahte bilimin gerçek manada bir bilim olmadığını ve insanlar için yararlı olmadığını bilmek gerekir.

Sahte bilime örnek verecek olursak; Korona virüsünün ilk yaygınlaştığı zamanda tedavisi yokken “Virüsten Kurtulun” sloganları ile satılan çeşitli vitaminlerin ortaya konulması bir sahte bilim örneğidir. Bu ve bunun gibi takviyeler korona virüsünü tedavi etmez. Sadece bağışıklık sistemini güçlendirmek konusunda katkı sağlar ve bu yüzden kişinin kendini biraz daha iyi hissetmesi sağlanabilir ancak neticede bunlar bir tedavi ilacı olarak satılamaz.

Sahte bilime gösterilebilecek örneklerden biri hacamattır. Günümüzde halen uygulanmakta olan hacamat, aslında insanlara yarardan çok zarar vermektedir. Pazarlama yöntemi olarak ünlülerin hacamat yaptırdığı öne sürülür ve böylece insanlar aldatılmış olur.

Sahte bilime örnek gösterilebilecek diğer husus gerçek olmayan kişisel gelişimcilerdir. Sahte bilimin en fazla para kazandırdığı alan olarak bilinir. Örneğin kendilerini bir psikolog olarak tanımlamaktadırlar. Mesela “Hafızanı tazele” gibi çeşitli sloganlarla gerçek olmayan kişisel gelişimlerde bulunulur.

Alternatif tıp alanında da sıklıkla sahte bilim görürüz. Örneğin zehirli bir maddenin su ile seyreltilip suyun onu temizlediği söylenerek insanlara yararlı olduğunu düşündüren homeopati, bu doğrultuda insanları yanıltıyor. Mesela bir siyanür molekülünün pek çok kez su ile karıştırıldığında tedavi yöntemi olacağı düşünülsede suyun aklı bulunmadığından siyanür molekülünü yola getirmek gibi bir husus mümkün olmamaktadır. Konuyla ilgili olarak fikirlerinizi hemen alt kısımda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)