Bu yazımızda bilim ve teknoloji arasındaki temel bazı farklara değinmekteyiz. İşte bilim ve teknoloji arasındaki farklar…

Günümüzde teknoloji hayatımızın merkezi konusunda çünkü gün içerisinde teknolojik cihazları çok fazla kullanıyoruz ve hemen hemen her şeyde teknolojiyi uyguluyoruz. Peki ya bilim terimi neden teknoloji kadar gündemde olmuyor ve bilim ile teknoloji arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Teknoloji ve bilim, her ne kadar yakından ilişkiye sahip olsalarda aralarında pek çok açıdan farklılıklar bulunmaktadır. Teknoloji, işleme, yönetme ve geliştirmeyi kapsamakta olup bilim ise doğal dünyayı açıklamak üzerine kuruludur. Bilim, paylaşılan gerçeklikle ilgili doğru bilgileri toplamak üzerine kuruludur. Bilgileri toplama süreci boyunca da zaman zaman teknolojik araçları kullanmakta olan bilim, örneğin mikroskoplar sayesinde çok ufak canlılar üzerinde inceleme yapabilir.

Bilim insanlarınca toplanan bilimsel bilgiler, bazı unsurların nasıl oluştuğunu açıklamak, tıpın gelişimi v.b. konular için çok önemlidir ve bu bilgilere erişebilmek için çoğu kez teknolojiden yararlanılması gerekir. Bilimsel araştırmalar günümüzde doğal olayların gözlemlenebilmesi veya deneyler yapılabilmesi için laboratuvar koşullarını gerektirebilmekte olup, bazı teknolojik araçlar günümüzde bilim adına özel olarak da tasarlanmıştır ve böylece bilim insanlarının işleri kolaylaşmıştır.

Günümüzde teknolojik gelişmeler bilimsel gelişmelere nazaran daha hızlı bir şekilde yayılmakta ve daha çok haber olmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri teknolojik gelişmelerin daha çok yaşanması ve daha hızlı bir şekilde haber oluşmasıdır. Bilimsel araştırmalar veya çalışmalar uzun süreler gerektirdiğinden ve teknolojik cihazların haberleri kadar yaygın olmadığından bilim haberleri, teknoloji haberlerine nazaran daha az yer almakta ve bu bağlamda teknolojik gelişmeler bilimsel gelişmelere nazaran daha çok göz önünde olmaktadır. Ancak bilimsel gelişmelerin kayda değer seviyede olduğu durumlarda da bir süre gündemin merkezi haline gelebilir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 18 times, 1 visits today)