Bu yazımızda Steam üzerinde bağlantının zaman aşımına uğraması halinde uygulanabilecek olan çözüm yöntemlerine ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Steam platformunda bağlantı zaman aşımına uğrama hatası geliyorsa ilk olarak Steam sunucularının kapalı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için Steam Status sayfasına gidebilirsiniz. Sunucularda bir sorun olmadığı halde de Steam bağlantı zaman aşımına uğrama hatası geliyor ise hata sizden kaynaklanıyordur. Steam’i sağlıklı bir şekilde kullanmayı engellemekte olan bu hata ile karşılaşmaktaysanız ilk olarak ön bellek temizliği yaparak işe başlayabilirsiniz.

Steam ön bellek temizliği:

İlk olarak Steam’i açınız. Pencerenin sol üst kısmından Steam sekmesine tıklayınız. Açılan seçenekler içerisinden Ayarlar’a basınız. Sonrasında yeni bir pencere açılacak olup sol kısımda İndirmeler sekmesi gelecektir. Üzerine tıklayıp alt kısımda yer alan İndirme Ön belleğini Temizle butonuna basınız. Steam önbelleğini temizleyebilmek için Onayla butonuna dokununuz. Ardından yeni bir indirme bölgesi seçiniz. Bu sayede bağlantı zaman aşımına uğrama hatasını gidermeniz mümkün olacaktır.

Ağ Bağdaştırıcı Sürücüsünü Güncellemek

Uygulanabilecek olan alternatif yöntemlerden biri ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncellemek olup, bunun için ilk olarak Windows arama çubuğundan Aygıt Yöneticisi’ni arayıp üzerine tıklayınız. Açılan pencerede Ağ Bağdaştırıcıları’na basınız. Birkaç ağ bağdaştırıcısı seçeneği listelenecek olup sürücünüze sağ tık yapıp Sürücüyü Güncelleştir’i seçiniz. Açılacak pencerede güncellenmişi sürücü yazılımını seçebilmek için Sürücüleri Otomatik Olarak Ara seçeneğine tıklayınız. Böylece Windows bilgisayarınızda kullanılabilir halde olan yeni sürücüyü arayacak ve cihazınıza yükleyecektir. Bunun yanında Windows Güvenlik duvarınızın bir hataya neden olup olmadığını da kontrol edebilir, Güvenlik Duvarı’nı geçici süreliğine devre dışı bırakarak deneyebilirsiniz. Ancak devre dışı bırakma işlemini kalıcı yapmamaya mutlak suretle özen göstermelisiniz çünkü sisteminiz virüslere açık bir hale gelebilir.

(Visited 15 times, 1 visits today)