Steam üzerinde yeni bir dolandırıcılık olayı ortaya çıktı. Dolandırıcılar Escape from Tarkov oyununu araç olarak kullanarak oyuncuları dolandırdı.

PC oyunculuğunun en yaygın sanal mağazası olan Steam üzerinde Escape from Tarkov oyunu aracılığıyla dolandırıcılık yapıldı.

Rus oyun stüdyosu olan Battlestate Games tarafından geliştirilen FPS oyunu Escape from Tarkov’un sahte bir Steam hesabı ortaya çıktı. Normalde sadece kendi internet sitesi üzerinden 45 Dolar fiyat etiketiyle satılmakta olan video oyununun sözde Steam sayfası ortaya çıktı. Oyuncular oyunun Steam platformuna geldiğini zannederek oyunu satın aldılar ancak oyuna sahip olamadılar. Bu durumda oyuncular dolandırıldıklarını anlayarak Steam ile iletişime geçti ve sonucunda Escape from Tarkov’un sahte Steam sayfası müdahale edilerek kapatıldı.

Steam üzerinde 382,00 TL fiyat etiketiyle beklenmedik bir şekilde listelenen Escape from Tarkov’un söz konusu sayfasının aslında başka bir oyunun sayfasından değiştirilerek ortaya çıkarılan sahte bir sayfa olduğu belirlendi. Oyuncular oyunu gerçek sanıp satın almayı denedikten sonra indirmeye çalıştıklarında ise büyük bir şok ile karşılaşmış oldu. Battlestate Games zaten oyunun Steam platformuna geleceğine yönelik hiçbir açıklama yapmamıştı. Dolandırıcılar iki boyutlu bir macera oyununun sayfasını Escape from Tarkov olarak güncelleyerek oyuncuları dolandırmış oldu.

Steam’e güven sarsılabilir

Steam platformunda özellikle son yıllarda pek bilinmeyen oyun sayısının epey arttığı herkesin malumu ve bu durum platform tarafından oyunların kontrol edilmesini daha zor bir hale getirmektedir. Escape from Tarkov sahte Steam sayfası olayı da bunu net olarak gösteren bir durum oldu. Bu nedenle oyuncuların Steam üzerinde bir oyun gördükleri zaman onun orijinal oyun olduğuna yönelik inancı artık sarsılmış durumda ve platformun bununla ilgili olarak nasıl önlemler alacağı konusu oldukça merak ediliyor. Habere ilişkin görüşlerinizi hemen alt kısımda bulunmakta olan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 15 times, 1 visits today)