Popüler sanal mağaza platformlarından Steam üzerinde sahte indirimler meydana gelmesinin önüne geçilebilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Steam mağazası üzerinde sıklıkla indirimler yapılmakta ve bazı indirimler oldukça uygun fiyatlardan oyun satın alınmasına imkan veriyorken bazı indirimler ise kağıt üzerinde fazla farklılık sunmuyor. Bu da Steam platformunu harekete geçirmiş olup, şirket mağazası üzerinde gerçekleşen indirimlerle ilgili çalışma yürütüyor.

Mağaza üzerinde daha önce fiyatı yükseltilip sonrasında büyük indirim varmış gibi gösterilen oyunlar olduğunu farkeden Steam, konuyla ilgili bir düzenlemeye gitmiş durumda. Bununla ilgili olarak yeni bir indirim politikasına geçiş yapan Steam, satıcıların belirli özel indirimlerle daha çok satış yapmasını teşvik etmek amacıyla çalışıyor olsada, bazı oyunlarda sahte indirimler bulunduğunu farketmesinin ardından yeni indirim politikasıyla bunu önleyici adımlar sergileyecek.

Steam’in uyguladığı yeni indirim politikası kapsamında artık yayıncılara bir lansman indirimi sona erdiği zaman 28 gün boyunca başka bir indirim yapamama, herhangi bir para biriminde fiyat artışından sonra ürüne 28 gün boyunca indirim yapamama gibi tedbirler uygulandı. Bunun yanında Steam üzerinde sezonluk etkinlikler dışında önceki indirimden sonraki 28 gün içerisinde yeni indirim yapılması engellendi.

Steam’in yeni politikasına göre bir üründe %90’ın üzerinde veya %10’dan az indirim yapılması yasaklandı. Aynı zamanda özel indirimlerin iki haftadan uzun sürmesinin veya 1 günden kısa sürmesinin önüne geçildi. Alınan bu kararlar oyuncuları sahte indirimlerden korumaya yönelik olup ne kadar etkili olup olmayacağını zaman gösterecek.

Bu arada Steam’in her yıl gerçekleştirdiği dört büyük indirim döneminde bu kuralların geçerli olmayacağının da belirtildiğini ifade edelim. Bu bağlamda kış indirimi, yaz indirimi gibi dönemlerde kullanıcıların yine sahte indirim uygulanıp uygulanmadığı konusunda dikkat etmesini öneririz. Yine de Steam üzerinde bu tarz etkinlikler sırasında sahte indirim çıkma olasılığının çok düşük olduğunu belirtelim.

(Visited 20 times, 1 visits today)