Bu içeriğimizde şehirlere verilen telefon kodlarına ilişkin bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. Telefon kodlarının şehirlere nasıl dağıtıldığı, amaçlarının ne olduğuyla ilgili bilgiler veriyoruz İşte konuya ilişkin detaylar…

Dünyadaki her ülkenin sabit hatlar konusunda kendisine özgü telefon kodları bulunmaktadır. Bu durum ülkemizde de geçerli olup hali hazırda şehirler için ayrı telefon kodları kullanılmaktadır. Telefon kodu listesi irdelendiğinde birbirine yakın kentlerin telefon kodlarının ise oldukça farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu doğrultuda telefon kodu isimlerinin neye göre yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz.

İllerdeki telefon kodu sistemleri kadranlı telefonların aktif olarak kullanıldıkları zamana dayanmakta olup, kullanılan kadranlı telefonlar çevirmeli olarak kullanıldıklarından bazı numaraların çevrilmesi oldukça uzun sürüyordu. Mesela 6 numarasını çevirebilmek için ilk olarak 6’yı bulmanız, sonrasında numara hizasında bulunan deliğe parmağınızı sokarak sona kadar çevirmeniz gerekiyordu. Çevirme işlemi her bittiğinde kadran da kendi kendine en başa dönüyor, bu da biraz zaman alıyordu. Aynı zamanda kadran  sadece tek numaranın aynı anda çevrilmesinden ibaret olmasıyla, bir numarayı çevirdikten sonra beklemenizi gerektiriyordu.

Eski telefonlarda kadran çevirme yaparken 1’i çevirmek 9 rakamını veya diğer 1’den büyük olan rakamları çevirmekten çok daha kolaydı. Böylece santrallerin daha az meşgul olması sağlanıyordu ve pratik bir çevirme uygulanabiliyordu. Günümüzdeki tuşlu telefonlarda her ne kadar böyle sıkıntılar olmasada eskiden mevcuttu ve sonuç olarak 212 gibi çevrilmesi kolay olan kodlar en çok kullanan kentlere isim olarak verildi. Bu da birbirine yakın olan kentlerin telefon kodlarının farklı olmasına neden oldu. En kalabalık ilimiz olan İstanbul’un telefon kodu 212 olup, Ankara’nın 312 , İzmir’in 232’dir. Üç büyük ilin bu şeklide telefon kodlarına sahip olmasının nedeni bu şekilde bilinmekte olup, daha düşük nüfuslu illerin kodları ise 9’a daha yakındır. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki bölümden yorum olarak bildirebilirsiniz.

(Visited 16 times, 1 visits today)