Google Chrome tarayıcısının yeni sürümü olan Chrome 100 önümüzdeki ay çıkış yapacak olup, yeni tarayıcının bazı özelliklerden mahrum bir şekilde gelmesi bekleniyor.

Chrome tarayıcısı sürekli olarak geliştirilerek daha iyi bir hale getirilmekte olup, sürüm numarası, güncellemelerle beraber değiştiriliyor. Örneğin mobil cihazlarda kullanılması amacıyla Chrome 100 sürümü çıkacak olup, mobil cihazlarda önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi beklenen versiyon, tarayıcıda kalıplaşmış olan bir özelliği kaldıracak.

Chrome tarayıcısında mobil veri tasarrufuna yönelik olarak veri tasarruf modu bulunmakta olup, bundan 10 yıl kadar önce mobil verilerin sınırlı kotalarda sıkışıp kalması nedeniyle veri tasarrufu ön plana çıkarılmaya başlamıştı. Ancak zaman içerisinde veri tasarruf modları özellikle gelişmiş ülkeler için eski etkinliğini yitirdi.

Chrome tarayıcısının mobil sürümünde bulunan veri tasarruf modu 2014 yılında dahil edilmişti. Özellik yaygın olarak kullanılmakta idi ve geçtiğimiz yıllarda Basit Mod olarak yeniden tekrar adlandırılmıştı. Sonrasında yüksek hızda kotasız internetlerin yaygın olması veya yüksek GB paketlere sahip olan internet paketlerinin yaygınlaşması ile beraber Chrome 100 sürümü içerisinde bir düzeltmede bulunularak Chrome veri tasarruf modunun kapatılması kararı alındı.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Chrome Destek Yöneticisi Craig açıklamasında 29 Mart 2022 tarihinde Chrome M100 kararlı sürümünün yaygınlaşmasıyla beraber Chrome özelliği olan basit mod yeni veri tasarruf modunu kapatacaklarını duyurdu. Basit mod kaldırılıyor olsada Chrome üzerinde mobil cihazlarda hızlı web sayfası yükleme deneyimini geliştirmeye odaklandıklarını ve bu konuda kararlı olduklarını belirten Craig, böylece Chrome için basit mod, diğer tabiriyle veri tasarruf modunun yolun sonuna geldiğini açıklamış oldu.

Alınan karar her ne kadar gelişmiş ve iyi seviyede gelişmekte olan ülkeler için fark oluşturmayacak nitelikte olsada, az gelişmiş ülkeler açısından biraz sorun teşkil edebilir. Bu durumda veri tasarrufunda bulunmak zorunluluğu bulunan kullanıcılar farklı tarayıcılara eğilim de gösterebilir.

(Visited 25 times, 1 visits today)