Akıllı telefonu daha güvenli bir şekilde kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunuyor. Yazımızda bunlara sizler için değiniyoruz.

Telefonlar günümüzde oldukça gelişti ve bilgisayarlarla dahi yarışacak boyuta geldiler. Bu durum zaman içerisinde meydana geldi ve şu an çok güçlü donanımlara sahip olan akıllı telefonlar bulunuyor. Akıllı telefonlar özellikle sosyal medya ve internet sitelerine bağlanabilmek için oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak bu durumun bazı riskleri de bulunuyor. İnternet ile sürekli haşır neşir olan telefonlara daha kolay virüs girebiliyor.

Antivirüs Kullanımı

Akıllı telefona virüs bulaşmaması için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bunların başında telefonda iyi bir antivirüs korumasının kullanılması geliyor. Play Store ve App Store üzerinde akıllı telefonunuza indirebileceğiniz ücretsiz ve ücretli çok sayıda antivirüs programı bulunuyor. Bu hususta gereken araştırmayı yaparak telefonunuza iyi bir antivirüs programı indirmenizi ve düzenli aralıklarla virüs taraması yapmanızı öneriyoruz.

Bilinmeyen Kaynaklar

Akıllı telefonunuza resmi mağazalar dışında yer alan, güvenmediğiniz kaynaklardan indirme yapmamanızı öneriyoruz. Dışarıdan APK yüklemek risk teşkil ediyor. Bu sebeple gerekmedikçe resmi mağazaların dışına çıkmayın , çıkarsanız da güvenilir bir kaynak olduğuna emin olun.

İnternet Siteleri

Akıllı telefonunuzdan internete girerken, güvenilir olmayan internet sitelerine girmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bazı internet sitelerinde virüs bulunabiliyor ve virüs programınız gözden kaçırdığında telefonunuza da bulaşır.

Uygulamalar

Play Store veya App Store gibi popüler resmi mağazalardan indirme yapıyor olsanız bile her uygulamaya güvenmemelisiniz. Daha önce pek çok kez Play Store üzerinde yer alan binlerce uygulamanın kötü niyetli olduğuna yönelik haberler ortaya çıktı. Play Store üzerinden çok sayıda uygulama güvenilir olmadığı gerekçesiyle kaldırılmıştı. Kullanıcıların bu unsurlara da dikkat etmesi gerekiyor.

(Visited 50 times, 1 visits today)