Türkiye toprakları içerisinde üretimi yapılan akıllı telefon modellerinin hangi ülkelere ihraç edildiğini biliyor muydunuz? Yeni yazımızda bu konuyla ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Akıllı telefon üretimi konusunda Türkiye son yıllarda dikkat çekmeye başladı. Ucuz işçilik nedeniyle yerli ve yabancı pek çok marka üretimini Türkiye topraklarında yapıyor.

Türkiye’de 2021 yılında azımsanamayacak kadar fazla telefon üretildi. Peki Türkiye’de üretilen bu cep telefonları en fazla hangi ülkelere gönderiliyor? İşte Türkiye’de fabrika kuran markalar ve yapılan üretimler…

Türkiye’de fabrika kuran markalar

Xiaomi, Oppo, TCL, Tecno Mobile, Samsung gibi ünlü akıllı telefon üreticileri Türkiye’de akıllı telefon fabrikaları kurdu. Bunun yanında Casper, Reeder, General Mobile gibi yerli markalarda yine Türkiye’de üretim tesisleri ile üretim yapmaktalar. Türkiye’de üretilen telefonlar aslında genelde iç pazarda kullanılıyor ancak dünyaya ihracatlarının yapıldığı da biliniyor.

AA tarafından derlenen veriler 2021 yılı içerisinde Türkiye’de 6 milyon 904 bin 640 adet telefon üretildiğini gösteriyor. Ortaya çıkan TÜİK verilerine göre 2020 Ocak – Temmuz döneminde 7 aylık süreçte 9.4 milyon dolar değerinde olan 62 bin 653 akıllı telefon ihracatı yapılırken Ocak – Temmuz 202 döneminde 28 farklı ülkeye ihracat yapıldı ve en fazla ihracatın yapıldığı ülke ise 14.756 adet ile Hollanda oldu. Böylece Hollanda tek başına ihracatının önemli bir seviyesini karşılıyor.. İkinci sırada 11.930 ile Çin yer alırken üçüncü sırada ise 9.800 ile Lübnan yer almaktadır. Bunun yanında 2022 yılında 2020 dönemine nazaran çok daha fazla telefon üretimi gerçekleştirilmesi dikkat çekiyor.

Türkiye hali hazırda dizüstü bilgisayar., akıllı saat, tablet gibi ürünlerin de üretiminin yapıldığı büyük bir Pazar haline geldi. 2021 yılında yaklaşık 23 milyon dolarlık tablet ve dizüstü bilgisayar ihracatı oldu. Akıllı saati ihracatının ise 65 milyon dolarlık olduğunu belirtelim. Konuya dair görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)