Popüler sosyal medya mecralarından Twitter, büneysinde yer almakta olan Mastodon isimli platformu yasaklamış durumda. İşte habere dair detaylar….

Mastodon , Twitter platformuna benzerliğiyle dikkat çekmektedir. Günümüzde Twitter sosyal medya platformunun alternatif bir seçeneği olarak bilindiği ve kullanıcılarının olduğu biliniyor.

Twitter, Mastodon’un varlığından rahatsız gözüküyor ve bununla ilgili olarak hamlede bulunmuş durumda. Twitter, bünyesinde bulunan Mastodon bağlantılarını engellemeye başladı. Platform üzerinden adeta engellenmiş olan Mastodon ile ilgili olarak herhangi bir bağlantıyı içeren tweetler paylaşılamamakta. Eğer Mastodon link içeren bir tweet göndermeyi denerseniz “Potansiyel olarak zararlı” şeklinde bir uyarı çıkmaktadır.

Elon Musk, fikir özgürlüğünü ve konuşma özgürlüğünü savunduğunu her defasında ifade etsede Twitter’ın bir süre önce bazı gazetecilerin hesaplarını kapatması dikkat çekmişti. Ardından Musk’ın jetiyle alakalı paylaşım yapan Mastodon’un resmi Twitter hesabını da askıya almıştı. Hali hazırda Mastodon sunucularının bağlantılarının paylaşılmasının engellenmesi de dikkat çekici br ihmale oldu.

Şu an Twitter üzerinde bir mastodon bağlantısı paylaşılmaya çalışıldığı zaman “Bu bağlantının Twitter veya iş ortaklarımız tarafından potansiyel olarak zararlı olduğu belirlendiğinden, bu isteği tamamlayamıyoruz” şeklinde uyarı çıkmaktadır. Yani Twitter’ın yeni bir yasaklama politikasına başlamış durumda olduğunu söyleyebiliriz. Musk’ın satın almasından sonra çok seri bir şekilde katı değişiklikler uygulamaya başlayan Twitter’ın ilerleyen süreçte daha ne gibi hamlelerde bulunacağı merak ediliyor.

Twitter hali hazırda dünyanın en çok kullanılan mikroblog platformu olarak biliniyor. İnsanlar düşüncelerini Twitter üzerinden attıkları tweetler ile paylaşabiliyor ve gündemli takip edebiliyorlar. Özellikle bir konu gündeme getirilmeye çalışıldığı zaman Twitter PR çalışmaları için de yaygın olarak kullanılıyor ve bu durum bazen spam mesajlaşmalara yol alarak platformun pek çok spam hesabı tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)