Gelen bilgilere göre WhatsApp mesajlaşma uygulaması üzerinde artık Android işletim sisteminden iOS işletim sistemine sohbet geçmişi aktarımı yapmak mümkün hale geliyor. Apple’ın şu an bununla ilgili olarak testlerde bulunduğu bilgisine ulaşıldı. İşte habere ilişkin detaylar…

Günümüzün en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, ülkemizde de son derece popüler bir uygulama olup, platform üzerinde yapılan sohbetler kayıt olarak telefonda tutuluyor ve bunları belirli yöntemleri kullanarak aktarabilmek mümkün oluyor. Ancak şu ana kadar resmi olarak Android’den iOS’a sohbet geçmişi aktarma fonksiyonu sunulmamıştı. WABetaInfo isimli WhatsApp forumunda ortaya çıkan yeni bulgulara göre platformdaki sohbet geçmişinin Android’den iOS’a taşınmasına imkan tanıyan bir özellik üzerinde çalışılıyor.

Yeni fonksiyon ilk olarak iOS için son WhatsApp beta sürümü 22.2.74 ile tespit edilmiş olup, güncelleme WhatsApp sohbetlerini Move to iOS uygulaması aracılığıyla Android’den iOS’a aktarmaya izin veren bir fonksiyonu işaret etmekte.

WhatsApp, sohbet geçmişini aktarma işlemine başlamadan önce kullanıcıdan izin talep edecek ve sonrasında sohbetleri taşırken uygulama ve telefonun kilidini açık tutmak isteyebilir. Söz konusu özellik sayesinde artık WhatsApp kullanıcıları telefon değiştirdikleri zaman sohbet geçmişlerini rahatlıkla aktarabilecek olup, özellik şu an test ediliyor ve bir sorunla karşılaşılmaması halinde yakın zamanda tamamen aktif hale getirilmesi bekleniyor.

WhatsApp daha önce kullanıcıların sahip olduğu sohbet geçmişlerini iOS cihazlardan Samsung cihazlara taşımalarına izin vermeye başlamıştı ve sonrasında bu özelliği iOS işletim sisteminden Google Pixel ve diğer Android 12 cihazlarına sohbet aktarmayı destekleyecek bir biçimde genişletmişti. Kullanıcıların sohbetlerini Android üzerinden iOS’a taşıyacak olmaları ise WhatsApp sohbet geçmişleriyle ilgili olarak en büyük gelişme olacak gibi gözüküyor.

(Visited 31 times, 1 visits today)