Günümüzün en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp üzerinde yazı tipi ve boyutunu ayarlamak hususunda bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz.

En yaygın mesajlaşma uygulamalarının başında gelen WhatsApp her geçen gün yeni özelliklere kavuşarak daha da fonksiyonel bir hale dönüşüyor. WhatsApp üzerindeki mesajları farklı yazı tiplerinde görmek için metnin boyutunu nasıl büyütüp küçültebileceğinizi tespit etmeniz gerekiyor. Bu bazı cihaz ve işletim sisteminde mümkün olmasada pek çok modelde WhatsApp uygulamasında çeşitli yazı tipi boyutları ayarlanabiliyor.

Yazı boyutunun ayarlanması

Sohbetlerde yazı tipi boyutunu ayarlayabilmek için ilk olarak WhatsApp uygulamanızı mutlaka Play Store üzerinden güncelleyin. Sonrasında uygulamanın Ayarlar menüsünü açıp Sohbetler ve Aramalar sekmesine girin. Ardından Yazı Tipi Boyutu seçeneğine dokunup sonrasında çıkacak olan üç seçenekten küçük, orta ve büyük olarak seçim yapabilirsiniz. Böylece uygulama içerisinde yazı tipi boyutunu ayarlamış olursunuz ve daha rahat bir kullanım elde edebilirsiniz. Yazı tipi boyutunun değiştirilmesi özellikle okuma güçlüğü çeken kullanıcılar için uygulamayı daha okunaklı bir hale getirmektedir.

WhatsApp üzerinde yazı tipi tüm karakterleri desteklemeyebilir ve özel yazı tipi kullanmanın sorunu budur. Bu gibi durumlarda yazı karakteri yerine kutu görüntülenmektedir. Yazı tipleri cihazınız destekliyor ise Android cihazlara yüklenebilir ve bu gibi durumlarda yazı tipini telefona indirip yükleyebilmek için ufak ücretler ödemeniz gerekir. WhatsApp özel yazı tiplerini sizin için desteklemediğinde yazı tipini özelleştirmenize izin veren üçüncü taraf uygulamalar devreye girer. Bu uygulamalar ile metin ve bildirim ışıklarının rengini değiştirebilirsiniz. Söz konusu uygulamaları Play Store gibi resmi mağazalardan bulabilir ve kullanabilirsiniz. Eğer yazı tipi yüklemek için bir uygulama yüklemek istemiyor iseniz o halde zFont’tan yararlanabilirsiniz.
Yazı tipinin rengini değiştirmek için de üçüncü taraf uygulamalara başvurmak gerekmektedir ancak bu iOS için değil Android için söz konusudur.

(Visited 10 times, 1 visits today)