Bu içeriğimizde e-Devlet üzerinden nasıl ikametgah alabileceğinizle ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde pek çok işlem e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmekte olup, e-Devlet üzerinden ikametgah da alınabiliyor. E-Devlet mobil uygulamalar aracılığıyla veya tarayıcılar üzerinden web sürüm olarak da kullanılabiliyor.

Kurumlarda işlem yapılacağı zaman en fazla gereken belgelerden biri ikametgah belgesi olup, bu belgeyi almak daha önce zorken şu an e-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilmekte.

İkametgah belgesinde kişilerin kayıtlı olduğu adrese dair bilgiler yer almakta olup, ikametgah belgesini e-devlet üzerinden alabilmek için ilk olarak e-devlet resmi internet sitesini açınız. Ardından ana sayfanın en üst bölümünde yer alan arama bölümüne ‘Yerleşim Yeri(İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)‘ yazınız. Çıkan bilgilendirme metnini okuyarak, işlemleri onaylıyor olmanız halinde butonu işaretleyip Devam Et seçeneğini seçiniz.

Bir sonraki aşamada açılan sayfada ikametgah belgeniz çıkacak olup, belgeyi dilerseniz bilgisayarınıza indirebilir, dilerseniz de direkt olarak çıktı alabilirsiniz. Belgeyi bilgisayarınıza indirebilmek için sayfanın sağ üstünde bulunan Dosyaya İndir butonuyla bilgisayarınıza indiriniz. Bu aşamadan sonra dilerseniz sayfayı çıkararak dilediğiniz kuruma fiziki olarak teslim edebilir veya dijital ortam üzerinden gönderebilirsiniz.

E-Devlet üzerinde güvenlik, eğitim, adalet, çevre, mevzuat , iş ile kariyer ve dahasına dair pek çok bilgi bulunmaktadır. E-Devlet üzerinden bu kategorilerle ilgili olarak işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ancak bunun için e-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekiyor. E-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre bilgisi ile giriş yapılmakta olup, hesap bilgileriniz arasında mutlaka mail ve telefon numarası bulunması gerekiyor. Bu sayede hesabınızın başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçebiliyorsunuz.

(Visited 26 times, 1 visits today)