Bu içeriğimizde internette e-Devlet sistemi üzerinden hayvan sahiplenilmesine dair bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin tüm ayrıntılar…

Günümüzde sokaklarda ve barınaklardaki hayvanların sayısı giderek artmaktadır. Bu durum da sahiplenmenin önemini daha da fazla ortaya çıkarıyor. Yaşam mücadelesi vermekte olan hayvanları sahiplenerek onların hayatını kurtarabilirsiniz. Bunu e-Devlet sistemi üzerinden uygulayacağınız adımlarla yapabilirsiniz.

e-Devlet Hayvan Sahiplenme Adımları:

e-Devlet üzerinden internet sitesinden veya mobil uygulama aracılığıyla hayvan sahiplenmeyi yapabilmektesiniz. Bunun için uygulamanız gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

İlk olarak e-Devlet internet sitesini açınız. Ardından sistem sizden giriş yapmanızı isteyecek olup, önceden oluşturduğunuz bir e-Devlet hesabına ait olan şifreye ve TC kimlik numarası gibi bilgilere ihtiyacınız vardır. Eğer bir e-Devlet hesabınız bulunmuyor ise PTT şubesine giderek şifre almanız gerekir.

Giriş yapmanızın ardından ana sayfa çıkacak olup, arama ekranına gelin ve Hayvan Sahiplenme yazarak arama yapın. Ardından sahiplenmek istediğiniz barınağın seçimini yapmalısınız. Şu an sadece Büyükçekmece Belediyesi, Bağcılar Belediyesi ve Keçiören Belediyesi çıkmakta olup ileride belediyelerin sayısı artacaktır.
Belediye seçimi yaptıktan sonra da sahiplenmek istediğiniz hayvanın seçimini yapmanız gerekmektedir. Sahiplenmek istediğiniz hayvanı seçtikten sonra başvuru sayfası açılacak olup, başvuru sırasında e-posta adresiniz, telefon numaranız, yerleşim adresiniz gibi bilgileri yazınız. Sonrasında da açıklama kısmına barınak yöneticilerini konu hakkında bilgilendirecek detaylar ekleyip başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Başvurduğunuz kuruma bağlı olarak değişen bir süre zarfında barınak sizinle iletişim kurulacaktır. Barınak yetkililerinin size ulaşmasını beklemek istemiyorsanız barınağı kendiniz arayarak başvuru yaptığınızı iletebilirsiniz. Bu sayede sürecin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

e-Devlet hayvan sahiplendirme hizmeti henüz yeni sunulan bir hizmettir. Bu bağlamda henüz geliştirilmeye açık olduğunu belirtelim. İlerleyen süreçte özelliğin geliştirilerek daha iyi bir hale getirilmesini beklemekteyiz.

(Visited 67 times, 1 visits today)