Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11’in Android uygulama desteği aktif hale geldi. İşte habere dair detaylar…

Günümüzün popüler teknoloji şirketlerinden Microsoft uzun bir süredir Windows 11 işletim sistemini hazırlamaktaydı. Windows 10 işletim sisteminin yıllardır son sürüm olarak aktif olmasından sonra en sonunda yeni Windows 11 işletim sistemini duyuran Microsoft, geçtiğimiz günlerde yeni sürümü dünya çapında aktif hale getirdi. Şimdi de Android uygulama zemini oluşturuluyor.

Gelen son bilgiler Windows 11 için Android uygulama desteğinin resmen başlatıldığı yönünde olup, Windows 11 ile sunulması beklenen Android uygulama desteği beta kullanıcıları için aktif hale geldi. Microsoft bu doğrultuda Amazon ile ortaklık kurarken Android ekosistemini Windows işletim sistemine dahil ediyor.

Microsoft daha önce yaptığı duyuruda da Windows 11 işletim sisteminin Android uygulama desteği ile geleceğini açıklamıştı ve bu Windows 11’in en dikkat çeken özelliklerinden biri olmuştu. Resmi sürümün çıkmasıyla beraber Android desteği ertelensede zamanla tekrar masaya yatırıldı ve yeni fonksiyon beta kullanıcıları için dağıtılmaya başlandı. APK desteği ise daha sonra eklenecek olup, yeni güncelleme APK desteğini şu an için içermemekte. Görünene göre Microsoft şu an Amazon Appstore üzerinde yer alan uygulamalara yoğunlaşacak olup ardından APK desteğini de sunacak. Yani APK için biraz daha beklemek gerekiyor.

Android için Windows işletim sistemini getiren ve Amazon uygulama mağazasını sunulan güncelleme 50 adet Android uygulama ve oyuna ev sahipliği yapmakta olup, özellik Qualcomm, Intel ve AMD donanımlarının yer aldığı cihazlarca kullanılabilecek.

Microsoft’un önümüzdeki süreçte Windows 11 ile alakalı pek çok özelliği daha aktif etmesi bekleniyor ancak işletim sisteminin yaygın hale gelmesi biraz zaman alacak gibi. Çünkü günümüzde hala Windows 7, 8 gibi eski işletim sistemleri yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

(Visited 43 times, 1 visits today)