Yeni içeriğimizde Windows 11 işletim sistemi bulunan bir cihazda batarya ömrünü uzatabilmek için uygulanabilecek olan yöntemlere değiniyoruz. İşte Windows 11 batarya ömrünü uzatma rehberi…

Windows 11 işletim sistemine sahip laptop cihazınızın pili çabuk bir şekilde tükeniyor ise bazı yöntemleri kullanarak pil ömrünü uzatabilirsiniz. Bu yöntemlerden başlıcalarına değinecek olursak;

Arka Plan Yenilenmesinin Kapatılması

Uygulanabilecek olan yöntemlerden ilki programların arka planda yenilenmesini durdurmaktır. Bilgisayardaki uygulamalar aktif bir şekilde kullanılmıyor olsa bile arka planda çalışmayı sürdürmektedir. Bunu engellemek için Windows 11 işletim sisteminde Ayarlar – Sistem – Güç ve Pil menüsünün altında bulunan Pil seçeneğini aktif hale getiriniz. Böylece arka plan etkinliğini duraklatabilir ve bildirimlerin de duraklatılmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran Tazeleme Hızının Düşürülmesi

Ekranın yenileme hızı ne kadar yüksek ise ekrandaki hareket de o kadar akıcı hale gelecektir. Bu da elbette bataryanın daha hızlı bir şekilde tükenmesine neden olacaktır. Ekran tazeleme hızını düşürmek için de Ayarlar – Sistem – Ekran – Gelişmiş Ekran – Yenileme Hızı yoluna giriniz. İlgili bölümde daha mütevazi bir yenileme hızı belirleyiniz. Yenileme hızı dizüstü ve masaüstü bilgisayara bağlı olarak değişmektedir. Monitör yenileme hızını değiştirme seçeneği uygun bir durum oluşmadığında sunulmuyor da olabilir.

Tema Ayarı ve Arka Plan Rengi

Windows 11 bilgisayarınızda eğer OLED ekran bulunuyor ise pil ömrünü artırabilmesi için koyu bir arka plan veya tema seçimi yapabilirsiniz. OLED ekranda eski LCD ve LED ekranların aksine her piksel ayrı bir şekilde aydınlatılır. Ayarlar – Kişiselleştirme bölümüne girerek koyu  bir tema seçmeniz ve karanlık bir temayı seçmeniz arka planla beraber tüm pencereler ve uygulamaları karanlık hale getireceğinden cihazınız artık daha az enerji harcamaya başlayacak ve bu sayede  bataryası da daha uzun ömürlü olacaktır. Konuya dair görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümünden yazmayı ihmal etmeyiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)