Microsoft’un Windows 8.1 işletim sistemi için artık son döneme girilmiş durumda. Sunulan destek 2023 yılına girilmesiyle beraber sonlandırılacak. İşte habere ilişkin detaylar…

PC platformunda açık ara en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows için zaman zaman yeni sürümlerin çıktığına şahit oluyoruz. Şu sıralar da Windows 11 işletim sistemi konuşuluyor. Windows için bu zamana kadar çıkan en popüler sürüm XP olup, uzun yıllar kullanıldıktan sonar Vista, sonrasında Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 çıkmıştı.

Windows 8.1 işletim sistemi, Windows 8 ‘den sonra gelen bir ara sürüm niteliğindeydi. Ardından Microsoft Windows 9 yerine direkt olarak Windows 10 işletim sistemini çıkarmıştı. Açıkçası çıktığı dönemde pek tutulmayan bir sürüm olan Windows 8.1 zaman içerisinde kullanım oranı konusunda daha da gerilerde kaldı. Yine de günümüzde Windows 8.1 kullanıcılarının hala olduğunu, onlar için de artık son döneme girildiğini söyleyebiliriz.

Windows 8 desteğini 2016 yılında sonlandırmış olan Windows, bu zamana kadar Windows 8.1 için genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri sunmaya devam etti ancak 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren artık destek tamamen sonlandırılmış olacak ve Güvenlik yamaları ile  güvenlik güncellemeleri olmadan yazılımı çalıştırma riskini kabul ederek kullanmak gerekecek. Bu da hiçbir kullanıcıya önermediğimiz bir durum.

Microsoft son zamanlarda sıklıkla kullanıcıları Windows 11 işletim sistemine geçmeleri konusunda teşvik etmeye çalışıyor. Microsoft yeni işletim sisteminin hem daha akıcı hem de daha hızlı bir deneyim vadettiğini her seferinde vurguluyor. Windows 11 işletim sistemi yükseltmesinin Windows kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuluyor olması da büyük bir beğeni toplayan hamlelerden oldu. Microsoft böylece Windows 11 kullanım oranını kısa sürede oldukça yaygın bir hale getirmek istiyor. Bunu başarıp başaramayacağını ise zaman içerisinde göreceğiz. Habere ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)