Bu içeriğimizde Windows işletim sistemini kullandığınızı esnada çıkan Windows lisans süresi uyarısını nasıl sonlandırabileceğinizle ilgili olarak bilgiler vereceğiz . İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

İşletim sistemi yeni yüklenen , korsan yazılım bulunan veya etkinleştirme aşamasında çeşitli nedenlerle sorun oluşan bilgisayarlarda çıkan Windows lisans süresi uyarısı, basit bir etkinleştirme sorunu olarak kabul edilmektedir.

Windows 10 kullanıcılarının en çok sinirini bozan sorunlardan birisi Windows lisanslarının süresinin yakında dolacağı uyarısı olup, söz konusu uyarıyı yok edebilmek için kullanılması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu hususta iki temel yöntem bulunmakta olup, bunlar Windows işletim sisteminin manuel olarak etkinleştirilmesi kapsamında dijital lisans veya ürün anahtarı kullanılmasıdır. Bunun haricinde yasal olan kesin bir çözüm bulunmuyor.

Windows lisansının süresinin yakında dolacağına yönelik olarak çıkan uyarıyı çözebilmek için ilk olarak ürün anahtarı kullanarak Windows işletim sistemini etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Etkinleştirmeyi yapabilmek için ilk olarak Windows Ayarlar bölümüne giriniz. Oradan Güncelleme ve Güvenlik sekmesini açıp, sonrasında Etkinleştirme sayfasına giriniz ve Ürünü Değiştir yazısına tıklayınız. Sonrasında Windows ürün anahtarınızı girerek İleri butonuna tıklayınız. Ardından Etkinleştir butonuna tıklayıp bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Dijital lisans kullanarak etkinleştirme:

Windows Ayarlar bölümüne, oradan Güncelleme ve Güvenlik sekmesine, oradan da Etkinleştirme bölümüne girip Sorun Gider yazısına tıklayın. Sonrasında Windows’u Etkinleştir’e tıklayın. Bu işlem donanım değişikliği uyguladığınız durumlarda geçerli olup, donanım değişikliği bulunmuyorsa ve yeniden Windows 10 yüklüyorsanız o halde kurulum esnasında Ürün Anahtarım Yok seçeneğini onaylayın. Microsoft hesap bilgilerinizi kullanarak giriş yaparak kurulumu tamamlayınız.

Bazı kullanıcılar sorunu Windows Komut İstemi sayfasına “ slmgr -rearm “ yazıp Windows’u yeniden başlatarak çözdüklerini belirtmektedir ancak bu yöntemin işe yaramadığına dair de pek çok yazı bulunmaktadır.

(Visited 51 times, 1 visits today)