Popüler sosyal medya uygulamalarından Twitter, mavi tik alma ile ilgili olarak oluşturmuş olduğu yeni şartların duyurusunu gerçekleştirdi.

Günümüzün en çok kullanılan sosyal mecralarından biri olan Twitter üzerinde bazı hesaplar mavi tik rozeti alıyor ve bu rozet bir hesabın resmi hesap olduğunu ortaya çıkarmaya yarıyor. Söz konusu mavi tik rozeti bir sanatçının veya bir kurumunu sahte hesabının oluşturulmasının önüne geçiyor.

Tanınmış hesapların orijinal olduğunun göstergesi olarak kullanılmakta olan mavi tik rozetini almak ise her geçen gün daha çok zorlaştırılıyor. Twitter, söz konusu onayı alabilmek için gereken niteliklere dair yeni bir duyuruda bulundu. Mavi tik rozeti alma kriterlerini güncelleyen Twitter, mavi tik almayı daha fazla zorlaştırdı.

Twitter , mavi tik almaya uygun olmayan hesapların parodi, yorum, hayran hesapları olduğunu, aynı zamanda Twitter politikalarını ihlal eden hesaplar olduğunu ve kurgusal karakterlerle ilgili mavi tik onayı alınamayacağını duyurdu. Bunun yanında zararlı faaliyetler veya nefret dolu içeriklerle bağlantılı bireylerin veya grupların hesapları da onaylanmayacak. Bu hususta daha titiz çalışılacak.

Mavi tik rozeti almış olan hesaplarda taciz içeren davranışlar, nefret davranışları, şiddeti övme, gizli bilgileri ihlal eden hamleler , toplumsal bütünlüğü bozan hamleler gibi ciddi ihlaller olduğu tespit edildiği zaman mavi tik rozeti geri alınacak ve hesaba çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Üstelik bu tarz ciddi ihlaller tespit edildiği zaman mavi rozet herhangi bir bildirim yapılmaksızın kaldırılacak.

Bir kullanıcı mavi tik rozetini alabilmek için ilk olarak kimliğini doğrulamalıdır. Bir internet sitesinin resmi hesabı söz konusuyla söz konusu internet sitesinin gerçekten sahibi olunduğuna yönelik doğrulama gerekmektedir. Sürücü ehliyeti, pasaport gibi resmi kimlik belgesinin fotoğrafları gerekebilmektedir. Aynı zamanda tanınmışlık kategorisine dair ilgili alan adıyla resmi mail adresi gerekebilmektedir.

(Visited 20 times, 1 visits today)