Bu içeriğimizde .img uzantısına sahip olan IMG dosyalarıyla ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

IMG dosyaları genel itibariyle DVD, CD gibi sürücülerin içerisinde yer alan video ve ses gibi ana verilerin ham halini saklamaya yarar. Görüntülerin yanında hata düzeltmeleri ve kontrol başlığını da kapsayan dosyalar çoğu kez tek başına bir anlam ifade etmemektedir.

Popüler dosya formatlarından biri olan IMG, .img uzantısını kullanır. DVD, CD gibi sürücülerde yer alır. Bu sürücülerde bulunmakta olan ana verilerin ham sürümlerini saklar. IMG dosyaları ana veriyi desteklemek maksadıyla işlev görür. Eğer sürücüdeki verileri CD ROM okutarak göremiyorsanız veya elinizde DVD veya CD’den kopyalanmış dosyalar bulunuyor ise IMG dosyalarını da açıp ham verilere ulaşabilirsiniz.

Windows’ta IMG Dosyası Çalıştırmak

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda IMG dosyası açmak için ilk olarak dosya gezgini uygulamasını açınız. Sonrasında IMG dosyalarının bulunduğu klasörü açınız ve IMG dosyasına çift tıklayıp görüntüleyiniz. Sonrasında IMG dosyasını sürükle bırak kullanarak istediğiniz klasöre taşıyınız.

IMG dosyasının bulunduğu sürücünün üzerine gelip sağa tıklayınız ve Çıkar seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayınız. Çoğu kez IMG dosyası bu şekilde açılacaktır fakat bazı durumlarda ana sürücü ile bağlantı kesildiği için görüntüleme sorunları meydana gelebilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaştıysanız o halde alternatif yöntemi denemeniz gerekmektedir.

Alternatif yöntem:

Windows işletim sisteminde harici bir program kullanarak IMG dosyası açabilirsiniz. IMG dosyası açmak için kullanılabilecek pek çok program bulunmakta olup, bahsedeceğimiz program WinZip’tir ve WinZip bu hususta popüler olan programlar arasındadır.

İlk olarak WinZip programını bilgisayarınıza güvenilir bir kaynak aracılığıyla indiriniz ve kurulumunu gerçekleştirerek çalıştırınız. Ardından çıkan ekranı onaylayarak Dosya Gezgini’ni açınız. IMG dosyalarının bulunmakta olduğu klasörü açınız. Böylece IMG dosyası normal bir klasör olarak görüntülenmeye başlayacaktır.

(Visited 28 times, 1 visits today)