Bu yazımızda WordPress alt yapısına sahip olan bir internet sitesinin tema ismini nasıl tespit edebileceğiniz konusuna değinmekteyiz. İşte detaylar…

WordPress, hem kişilerin hem de kurumların internet sitesi açarken kullandıkları script olup, ücretsiz olması ve sürekli olarak güncellenerek geniş bir tema ile eklenti desteğinin bulunması sayesinde çok popülerdir.

Bir internet sitesi eğer WordPress alt yapısını kullanıyor ise sahip olduğu temayı öğrenebiliyorsunuz. Bu temayı öğrenme işi özellikle yeni bir internet sitesi açmak isteyen ve görüntü konusunda bir başka siteden esinlenmek isteyen kişilerin işine yaramaktadır.

Bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenebilmek için uygulanabilecek en kestirme yöntem kaynak kodlarına bakmaktır. Bunun için temasını öğrenmek istediğiniz internet sitesini görüntüleyiniz ve site üzerinde herhangi bir boş alanda sağ tıklayıp Sayfa Kaynağı Göster seçeneğine tıklayınız. Bu seçenek Mozilla Firefox üzerinde bulunmakta olup, diğer tarayıcılarda da vardır ancak başlığı biraz değişebilir. Yine de başlığın içerisinde Kaynak kelimesi mutlaka geçiyor. Sayfayı açtıktan sonra klavyenizde Ctrl + F yaparak sayfada bul aracını çalıştırınız ve arama kutucuğuna “ theme “ yazınız. Böylece internet sitesinin sahip olduğu temanın ismini çıkan sonuçlardaki theme kelimesinin yanındaki kelimeyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bazı WordPress internet siteleri tema adını kaynak kodu alanından gizler. Bu gibi durumlarda temasını tespit edebilmek için farklı yöntemler kullanılır. Tema tespiti için kullanılan araçlardan birisi whatwpthemeisthat.com olup, söz konusu internet sitesinin arama kutucuğuna temasını öğrenmek istediğiniz internet sitesini yazarak işleminizi halledebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman internet sitesi aracı o sitenin hangi temayı kullandığını gösterip hangi siteden alabileceğinize bile yer verecektir. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi hemen aşağıdan bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)