Xiaomi’nin iki akıllı telefon modeli Xiaomi Mi 10T ve 10T Pro için yeni yazılım güncellemesi yayınlandı. MIUI 13 güncellemesi ülkemize de ulaştı.

Akıllı telefon alanında dikkat çeken markalardan biri olan Xiaomi çalışmalarına tam gaz devam etmekte olup şirket şimdi Xiaomi 10T ve Xiaomi 10T Pro için MIUI 13 güncellemesine başlamış durumda. Güncelleme geçtiğimiz günlerde cihazların global versiyonları için dağıtıma sunulmuştu ve aradan fazla zaman geçmeden Türkiye’de de başlamış durumda.

Paylaşılan güncelleme Android 12 tabanlı MIUI 13 güncellemesi olup bu bağlamda cihazlar için yayınlanan büyük çaplı güncellemelerden biri olarak öne çıkmaktadır. Güncelleme V13.0.1.0.SJDTRXM versiyon numarasını kullanmakta olup OTA üzerinden dağıtımı kademeli olarak gerçekleştiriliyor. Kullanıcılar güncellemenin cihazlarına ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilmek için Ayarlar menüsünden sorgulama yapabiliyor.

Güvenlik yamasını da barındırıyor

Yayınlanan yazılım güncellemesinin en önemli özelliklerinden birisi de Android güvenlik yaması Nisan 2022’yi barındırıyor olmasıdır. Güncellemeyi uygulamış olan kullanıcılar daha güvenli ve daha az açık olan bir cihaza sahip olmuş oluyorlar.

Yeni özellikler

Uygulanan güncelleme optimizasyon ve yeni özellikler bakımından kullanıcılara perk çok artı sağlıyor. Örneğin uygulamaların doğrudan kenar çubuğundan kayan pencerelerden açılabilmesi, saat, hava durumu gibi uygulamalar için gelişmiş erişilebilirlik desteği, daha stabil bir performans gibi değişiklikler sunuyor.
Yayınlanan V13.0.1.0.SJDTRXM sürüm numaralı bu güncelleme Xiaomi Mi 10T ve Xiaomi Mi 10T Pro akıllı telefonları için yayınlanan son büyük çaplı yazılım güncellemeleri olarak kabul ediliyor. İki telefon da bundan sonraki süreçte büyük çaplı güncelleme almayacak ve yavaş yavaş miladını doldurmaya başlayacaklar. Cihazlar ilk piyasaya sürüldükleri Eylül 2020 tarihinde Android 10 tabanlı MIUI 12 kullanıyordu. Bir sonraki güncellemesinin MIUI 13,5 olması bekleniyor ancak dediğimiz gibi büyük çaplı bir güncellemenin gelmesi artık beklenmiyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)